Blog

KASPERSKY: BİLGİSAYARLARDA NSA CASUS PROGRAMI VAR

17 Şubat 2015 by in Dünyadan Haberler, Genel

Kaspersky en az 30 ülkede satılan kişisel bilgisayarlarda NSA tarafından yüklenen casus programlar buldu
Rus siber güvenlik firması Kaspersky, Amerikalı bazı büyük bilgisayar firmalarının en az 30 ülkede satışa sunduğu kişisel bilgisayarların sabit disklerinde ABD istihbaratına ait casus yazılım bulunduğunu açıkladı.
Kaspersky’ye göre, NSA sabit disklerdeki bu casus yazılımlar aracılığıyla kullanıcıların bilgisayarlarından bilgileri topluyor.
İSLAMİ KURULUŞLAR DA HEDEFTE
Açıklamada, Western Digital, Seagate, Toshiba, IBM ve Samsung gibi bilgisayar alanında isim yapmış şirketlerin ürettiği bilgisayarların sabit diskine, daha üretim aşamasındayken NSA tarafından casus program yükletildi. Hedef alınan 30 ülke arasında İran, Rusya, Afganistan, Çin, Suriye, Pakistan, Mali, Yemen ve Cezayir de bulunuyor.
Kaspersky, casus program yüklenen bilgisayarlardaki bilgi akışının anlık olarak takip edilebildiğini iddia etti.
Kaspersky’nin açıklamasına göre, casus yazılımların bulunduğu bilgisayarlar çoğunlukla hükümet ve askeri kurumlar, iletişim ve telekomünikasyon şirketleri, bankalar, enerji ve nükleer araştırmalar alanında faaliyetler sürdüren firmalar, medya şirketleri ve İslami kuruluşlara ait.
Şirket, casusluk faaliyetinin, İran’ın nükleer faaliyetlerine sızmak ve sabote etmek için kullanılan Stuxnet yazılımı ile bağlantılı olduğunu da savundu.
Eski bir NSA çalışanı isithbarat ajansının sabit disklerden bilgi sızdırmaya yarayacak casus yazılımı geliştirdiğini kabul ettiği öne sürülürken, NSA sözcüsü Vanee Vines açıklama yapmayı reddetti. Raporda adı geçen bilgisayar şirketleri de sessiz.
Kaspersky, 2001’den bu yana kullanıldığını iddia ettiği casus yazılımının belirlenip bilgisayar sisteminden kaldırma metotlarına ilişkin bir yazı da yayınladı.
Dünya Bülteni

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org