Blog

"KANLI OCAK" AZERBAYCAN'DA ANILIYOR

20 Ocak 2015 by in Dünyadan Haberler, Genel

Azerbaycan’da 1990 yılında meydana gelen ve tarihe “kanlı ocak” olarak geçen “20 Ocak Katliamı”nın kurbanları anılıyor.
Çok sayıda Azerbaycanlı, katliamın 25. yılında, olaylarda hayatını kaybedenlerin defnedildiği Şehitler Hiyabanı’nı ziyaret ediyor. Şehitler Hiyabanı’nı ilk önce Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve diğer üst düzey devlet yetkilileri ziyaret etti. Burada düzenlenen törende Azerbaycan Milli Marşı okundu ve Aliyev, Ebedi Ateş Anıtı’na çelenk bıraktı.
Resmi törenin ardından binlerce Azerbaycanlı, şehitliğe akın ederek mezarlara kırmızı karanfiller bıraktı. Vatandaşlar, şehitlik önünde uzun kuyruklar oluştururken, saat 12.00’de şehitler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşu boyunca Hazar Denizi kıyısındaki gemiler de sirenlerini çalarak şehitleri andı.
Azerbaycanlılar, 1990 yılının başında Ermenilerin artan toprak taleplerine ve Sovyet yönetimine tepkilerini göstermek için Bakü’nün Azadlık Meydanı’nda uzun süreli mitingler düzenledi. Sovyet ordusu, 20 Ocak’ta Bakü’ye girerek aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 150’ye yakın sivili katletti, yüzlerce kişi yaralandı.
20 Ocak’ın “Milli Matem” günü olarak ilan edildiği ülkede, bu tarihte anma etkinlikleri düzenleniyor ve Şehitler Hiyabanı ziyaret ediliyor.
– “25 yıllık taze acı” –
Vatandaşlarla şehitliği ziyaret eden şehit aileleri ve yakınları, mezar başlarında duygulu anlar yaşadı. Kur’an-ı Kerim okuyarak ve dualar ederek yakınlarını ananlardan bazıları gözyaşlarına hakim olamadı.
Olaylarda yaşamını yitiren Sehavet Guliyev’in yeğeni Elhan Guliyev, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 25 yıl geçmesine rağmen Kanlı Ocak’taki duyguları her gün tekrar yaşadıklarını söyledi. Şehitlerin büyük kahramanlık gösterdiklerini ve canlarını tanklara karşı siper ettiklerini hatırlatan Guliyev, “Özgürlüğümüzü 20 Ocak şehitleri sayesinde kazandık. Onlar ölümleriyle büyük zafer kazandı” dedi.
Şehitlerden Çingiz Aliyev’in kız kardeşi Basire Aliyeva ise gözyaşları içinde her yıl kardeşinin mezarını ziyaret ettiğini söyledi. Aliyeva, 25 yıl geçmesine rağmen o gün yaşadıkları acının tazeliğini koruduğunu belirterek, tüm şehitlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diledi.
Kardeşi şehitler arasında bulunan İnkılap Paşayev ise 20 Ocak günü Azerbaycan’ın en vatansever evlatlarını kaybettiğini belirtti. Şehitlerin bağımsızlığın kazanılmasında büyük rol oynadıklarını söyleyen Paşayev, “Onlar her zaman bizim kalbimizde. Sadece kendi kardeşimin değil, tüm şehitlerin anısını kalbimizde yaşatıyoruz” diye konuştu.
AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org