Blog

kanaat önderleri ziyaretinin ikincisini gerçekleştirdik

9 Kasım 2018 by in Bölgeler, Dünyadan Haberler, Eğitim Çalışmaları, Faaliyetlerimiz, Genel

ِAylık kanaat önderleri ziyareti kapsamında Prof. Dr. M. Cevat AKŞİT büyüğümüzü ziyaret ettik. Dokuz ülkeden on dört öğrencimizle ziyaretine gittiğimiz Akşit hocadan tavsiyeler alarak duasına nail olduk. Akşit Hoca öğrencilere tavsiyeler ve ikazlarda bulundu.


İlahiyatçı, din bilgini M. Cevat AKŞİT 1938 Denizlinin Yatağan ilçesinde doğdu. Akşit henüz dört yaşındayken babası Şakir Ali Efendiyi kaybediyor. Kendisini annesi Havva Hanım yetiştirdi. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl amcası Zühtü Akşit’ten Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri aldı. 1952’de Isparta İmam Hatip okuluna girdi ve 1958’te mezun olur olmaz müezzin olarak tayin edildi. Tayin edildiği Fatih’teki Ümmü Gülsüm mescidinde Mehmet Zahit Koktu hazretlerinden ilim tahsil etti. İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesi olmak üzere iki ayrı fakülteyi bir arada bitirdi. 1975’te doktor, 1980’de doçent ve 1988 İslam Hukuku profesörü oldu. Akşit Hoca, halen Gaye Vakfında haftalık tefsir ve fıkıh dersleri halkaları yanında Semerkand TV ve TV 5 kanal programlarında vaizlik görevi yapıyor. Fransızca, Arapça ve İngilizce bilmektedir. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Dokuz ülkeden on dört öğrenciyle ziyaretine gittiğimiz Akşit hocadan tavsiyeler alarak duasına nail olduk. Akşit Hoca öğrencilere tavsiyeler ve ikazlarda bulundu.
Akşit Hoca sözlerine şöyle devam etti.
Müslümanlar için mezheplerin çokluğu ve rey çoğunluğu ayrılığa değil birleşmeye vesile olmalıdır. Müslüman olarak bir mezhebe tabi olmamız gerekiyor. Ama mezhep taassubuna da yer verilmemelidir. Sizler farklı coğrafyalardan gelmişsiniz. Önce birbirinizi tanımanız daha sonra zamanınızı dolu dolu gerçekçi ve payidar işlerde harcamanız gerekiyor. Bugün dünya da rayiç dilleri bilmeniz gerekiyor. Bugünkü eğitim sisteminin verdiği kolaylıklar ve sunduğu alternatiflerden yararlanarak bir fakülte yerine iki fakülteden yararlanmanın gerekiyor. Önce çok çalışıp görevimizi yerine getirmemiz gerekir. Başarılı olmayı da kadere inanarak Allah’a bırakmalıyız. Görüyoruz ki Batı ve küfür milleti çok çalışıyor. Allah şüphesiz ki onları sevmez ama Adil sıfatından kaynaklı olarak o Batı ve Küfür milletine mükafatlarını bu dünyada veriyor. Küfür İslama karşı tek millettir. Oysa kendi aralarında menfaatinden dolayı bazen ayrılırlar bazen de birleşirler. Bugünkü gelişmeler gösteriyor Küfür milletinde bir menfaatler çatışması meydana gelmiştir. Avrupa, ABD ve Çin ekonomi savaşı içine girmiştir. Sizler İslam dünyasının geleceğisiniz. Durumu iyi analiz etmeniz ve buradan bir birlik kurup durumu Müslümanlar lehine çevirebilirsiniz.
Akşit Hoca, konuşmasını bitirerek, zemzem ve hurma ikramı yaparak hayır temennilerinde bulundu.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org