Blog

İstanbul Düşünce Mektebinde Yeni Dönem Başlıyor

19 Haziran 2017 by in Eğitim Çalışmaları, Faaliyetlerimiz

Şubat 2014’ten beri devam eden ve asıl amacı İslam ilim ve tefekkür geleneğinin izlerini sürerek gerek modern Batı düşüncesi gerek diğer düşünce geleneklerine dair karşılaştırmalı bir yaklaşım ortaya koyma çabasında olan İstanbul Düşünce Mektebi 2016-2017 eğitim senesini başarıyla tamamlanmıştır.


2016-2017 senesinde Mektebimizin dersleri Bab-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneğinde, pek çok uluslararası öğrencilerinin buluştuğu bir ortamda gerçekleştirildi. Senenin başında iki farklı ders(İslam Düşüncesinin Temel Meseleleri ve İslam Düşünce Dünyasına Giriş) şeklinde başladığımız dersler daha sonra tek ders şeklinde devam etti. Toplam 16 öğrenciyle yapacağımız dersler, Dr M. Ersin Doyran (İstanbul Üniversitesi)tarafından verildi. Son derece verimli geçen bu derslere katılan öğrencilerin %90 yüksek lisans ve doktora öğrencileri teşkil etmektedir. Derslerimize az sayıda lisans öğrencileri de katılmaktadır.
Derslerin daha verimli hale gelmesi, daha farklı ve çeşitli derslerin açılması, öğrencilerin daha yoğun okumaları yaparak düzenli katılıma yönelik teşvik ve çaba İstanbul Düşünce Mektebinin üzerine çalıştığı önemli hedeflerinden bazılarıdır. İstanbul Düşünce Mektebi 2016-2017 eğitim senesini 9 Haziran Cuma günü “İslam-Çin Medeniyet ve Düşünce Havzası ve Ağı (Network)” başlıklı son dersiyle tamamladı.
İstanbul Düşünce Mektebi, 2017-2018 eğitim döneminde, “Bir Dünya Tarihi” olarak İslam Tarihi: Medeniyetler-arası Mukayeseli Bir Yaklaşım [The History of Islam as a “World History”: An Inter-civilizational Comparative Approach] ismini taşıyacak olan yeni bir ders açacaktır. söz konusu bu ders Ramazan Bayram’ından hemen sonraki Cuma günü, 30 Haziran 2017 tarihinde başlayacak olup yaklaşık iki akademik dönem sürmesi planlanmaktadır.
Yoğun bir okuma ve düzenli bir katılımın gerekli olacağı ders, Ersin Doyran’ın koordinasyonunda gerçekleştirilecektir. Ders başvuruları, kayıt işlemleri ve daha detaylı bilgi almak için Eğitim Birimi’ne müracaat edilmesi gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org