Blog

İSLAM DÜNYASI'NDA ŞARKİYATÇILIK VE SÖMÜRGECİLİK

12 Mart 2015 by in Eğitim Çalışmaları, Genel

 İslam Dünyasında Sömürgecilik ve Şarkiyatçılık isimli programda İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü akademisyenlerinden Lütfi Sunar bir konuşma yaptı.


 Sefire-i Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği konferans salonunda gerçekleşen sunumda, Sunar, konuşmasının başında programın adında yer alan İslam Dünyası tabirinin bir ironi içerdiğini, çünkü İslam Dünyası sözünün de şarkiyatçı bir ifade olduğunu belirtti. Programda Müslümanların maruz kaldığı emperyalist saldırıdan çok düşünce dünyasında kendini gösteren oryantalist bakış ve bunun sonuçları üzerinde duruldu. İslam ülkelerindeki Batı kaynaklı sorunların İslam toplumlarında ortaya çıkardığı tepkiler anlatıldı. Müslüman ferdin kendi kaynaklarını bir maden olarak değerlendirmesi ve çağın meselelerinde bu kaynakları işleyerek yeni bir bakış ortaya kayması gerekliliği üzerinde duruldu. 11 Mart Çarşamba günü saat 17.00’de başlayan program, soruların ardından 18.30’da tamamlandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org