Blog

“İslam Dünyası Konuşmaları”nda Sovyetler Birliği’nden Günümüze Rusya Konuşuldu

10 Kasım 2013 by in Eğitim Çalışmaları, Genel

iç
 “İslam Dünyası Konuşmaları”nın bu haftaki konusu Rusya’ydı. 19. asırdan itibaren güneye ve sıcak denizlere inme siyaseti uygulayan Rusya zamanla bölgedeki pek çok Müslüman halkı denetimine aldı. I. Dünya Harbi’nin sonlarına doğru Çarlık Rusyası’nın çökmesiyle Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) adıyla komünist bir yönetimin kurulması tabii olarak Rusya hâkimiyeti altında bulunan ve önemli nüfusa sahip olan Müslüman halkları doğrudan etkiledi. Netice itibariyla 1991’e kadar yaklaşık yetmiş sene süren bu tecrübe bölgedeki Müslüman halkların tarihine ve değerlerine karşı derin bir tahribatın yaşandığı bir dönem oldu. Dinin ve İslam’ın yasaklandığı bu dönemin yaraları Sovyetler Birliği’nin çökmesiyle gün yüzüne çıktı ve daha belirgin bir hale geldi.
Bugün itibariyla Rusya gerek sahip olduğu jeo-stratejik konum ve gerekse barındırdığı önemli oranda Müslüman nüfus açısından İslam âlemi için dikkatle okunması ve takip edilmesi gereken bir ülkedir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olması, İslam İşbirliği Teşkilatı’nda gözlemci bulundurması ve takip ettiği Yeni Avrasyacılık stratejisiyle Rusya’nın yeniden Çarlık günlerine dönmek istediği yönünde zihinlerde soru işaretleri oluşturmaktadır. İslam âleminin hemen yanı başındaki Rusya tüm bu açılardan kilit önemde bir ülkedir.
[nggallery id=265]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org