Blog

“İslam Dünyası Konuşmaları”nda Makedonya Konuşuldu

8 Eylül 2013 by in Eğitim Çalışmaları, Genel

manşetiç

Bab-ı Âlem’de her hafta tertiplenen ve İslam coğrafyasının farklı bir bölgesini konu edinen sohbetlerde bu hafta Balkanlar coğrafyasında bulunan Makedonya masaya yatırıldı.

Tarih boyunca pek çok kavmin ve devletin gelip geçtiği ve hâkimiyet kurduğu;  etnik, dini ve kültürel yapı açısından oldukça karmaşık bir yapı arz eden Balkanlar’ın nispeten daha sakin bir bölgesi olan Makedonya, Batı ve özelde Avrupa Birliği açısından da önemli bir ülke. Ülke nüfusunun çoğunluğunu Makedon ve Arnavutların oluşturduğu Makedonya’da Türkler de önemli bir azınlığa sahip.

Programa konuşmacı olarak Bab-ı Âlem Balkanlar Masası Sorumlusu Yunus Tatlı ve Türkiye’de yükseköğrenim gören Ahmet Dervishev katıldı. Programda Makedonya’nın ve içinde bulunduğu coğrafyanın tarihi hakkında bilgi verildikten sonra Yugoslavya’nın dağılmasıyla birlikte Makedonya’nın bağımsız bir devlet olarak ortaya çıkması ve karşılaştığı sorunlar değerlendirildi. Ülkede 2001’de yaşanan çatışmalardan sonra nispeten sakin bir görünüm arz eden Makedonya’nın gelecek vizyonunu da Avrupa Birliği içinde çizmekte olduğu belirtildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org