Blog

İSLAM DÜNYASI KONUŞMALARI'NDA GAMBİYA ANLATILDI

25 Mart 2014 by in Afrika, Eğitim Çalışmaları, Genel

 İslam Dünyası Konuşmaları devam ediyor. Her hafta olduğu gibi farklı kıta ve bölgelerden konuğumuzun olduğu programda bu hafta Gambiya’yı masaya yatırdık. Gambiyalı öğrencilerin anlatımındaki sunum ülke hakkında video gösterimi ile başladı. Gösterim sonrasında ülkenin tarihi, siyasi ve ekonomik durumu üzerine değerlendirmelere geçildi.

 Gambiya yüzölçümü açısından Afrika’nın en küçük ülkesidir. 13. yüzyıla kadar Gambia’da Wolof, Malinke, Fulani kabileleri yaşıyordu. 13. asırdan itibaren ilk olarak Portekizliler olmak üzere Avrupalı insanlar buraya gelmeye başladılar. 17. asırda birçok İngiliz tüccarların kurduğu şirketler vardı. 1807 yılında yasaklanana kadar kölelik en büyük gelir kaynağıydı. 1843’da Gambia İngiliz sömürgesi haline gelmişti. 18 Şubat 1965 yılında ülke özerkliğini ilan etti. 1970 yılına gelindiğinde gambia tam bağımsız hale gelmişti.  İlk başkanı Dauda Kairaba Jawara 1970-1994 yılları arasında hizmet etmiştir.  1994 yılının haziran ayında Yahya Jammeh darbe yaptı ve yönetimi ele geçirdi ve şu anki döneme kadar yönetimini sürdürmektedir.

 İki milyon nüfusa sahip olan ülkenin  %92’nıı Müslümanlar oluşturmaktadır. % 8 oranında Hristiyan ve çok az bir oranı da diğer yerli Afrika dinleri teşkil etmektedir. Müslümanların %95’i Maliki ve geri kalanı Hanefi mezhebine mensuplar.

 Gambiya’nın ekonomisi gelişmekte olan yapıya sahiptir. Başlıca ekonomik kaynakları tarımsal ürünler ve turizmdir.

Program katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla son buldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org