Blog

İslam Dünyası Konuşmalarında Filistin Meselesi Ele Alındı

17 Kasım 2013 by in Genel

iç
Senelerdir İslam aleminin en temel sorunlarından biri olan Filistin meselesi tarihi ve güncel boyutlarıyla Bab-ı Alem’de tekrar masaya yatırıldı.
16 Kasım Cumartesi günü İslam Dünyası Konuşmalarının konukları Filistinli öğrenciler Eşref Awad ve Zekeriya Ferhat idi. Programın ilk kısmında Zekeriya Ferhat, Filistin tarihini özetledi. Eşref Awad Filistin meselesinin ilk ortaya çıkışı hakkında bilgiler sundu. Siyonist Yahudilerin 19. asra uzanan plan ve çalışmaları, Osmanlı İmparatorluğu ve Sultan II. Abdülhamid Han’dan toprak talepleri, bu taleplerinin açık bir şekilde reddedilmesinin ardından bölgedeki İngiliz çıkarları ve 1917 Balfour Deklarasyonu… Tüm bunlar İslam âleminin göbeğinde yabancı bir unsur olarak Yahudi devletinin kurulması doğrultusunda atılmış adımlardı.
Programın devamında ise Filistin topraklarında bir halk ayaklanması ve direnişi olarak I. ve II. İntifadaların başlaması ve HAMAS öncülüğünde İslami hareketlerin güçlenmesinden bahsedildi. Son yirmi yıldan bu yana Filistin’de Müslümanlar lehine bir sürecin yaşandığını ve geleceğin de Müslümanların olacağına olan inanç dile getirildi. Yaşanmış hatıraların paylaşılmasıyla renklenen sunum beğeniyle takip edildi. Program sonunda katılımcıların soruları yanıtlandı, yorumlar değerlendirildi.
[nggallery id=267]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org