Blog

İSLAM DÜNYASI KONUŞMALARINDA DURAĞIMIZ AMERİKA OLDU

30 Aralık 2013 by in Eğitim Çalışmaları, Genel

Bâb-ı Âlem Dernek binasında her Cumartesi günü gerçekleştirilen İslam Dünyası Konuşmalarında 28 Aralık Cumartesi günü Amerika’yı konuştuk. 3 yıldır Amerika’da eğitim gören ve bu vesileyle çeşitli tecrübeler edinen Halil İbrahim Çolak’ın gerçekleştirdiği sunumda; İslam’ın ABD’deki başlangıcı, tarihi süreçteki gelişimi, Amerikalıların İslam ve Müslümanlar hakkındaki düşünceleri, Müslümanların Amerika’daki Yaşam Biçimleri, Müslümanların Amerika’da kurmuş oldukları vakıf ve dernekler, Amerika’daki Camilerin ve Müslümanların Sayısı gibi konularda bilgiler verildi.
Tarihi kaynaklarda Müslümanların Amerika’ya ilk kez 15.yüzyılda gittikleri bilinmektedir. 15. Yüzyılda Afrika’dan ABD’ye giden Afrikalı kölelerin %20’sini Müslümanlar oluşturmaktaydı. ABD’ye giden Afrikalı Müslümanlar kendilerini ve bir sonraki nesillerini asimile edilmekten korumuş olsalar da sonraki nesiller kimliklerini kaybetmiş ve içlerinden din değiştirerek hristiyan olanlar olmuştur. 1900’lerin başında Farid Muhammed isimli bir alimin İslami Uyanışa sebeb olması ve sonraki yıllarda Elija Muhammed, ardından Malcolm X, Ahmed Deedat’ın faaliyetleriyle İslami Hareket ivme kazanmıştır. 11 Eylül 2001 yılındaki İkiz Kulelere yapılan saldırılarla İslam’a ve Müslümanlara bakış açısı değişmiştir.
ABD nüfusu içerisinde Müslümanların oranı %5 olmuş olsa bile 2300 civarındaki cami sayısı hayret ve heyecan vericidir. Nüfusu 300 milyonu aşkın ülke olan ABD’deki Müslümanların sayısı yaklaşık 7 milyon kadardır. Muslümanların sayısının her geçen gün arttığı ABD’de, Müslümanlar eskiye nazaran daha fazla tanınıyor ve Amerika halkının İslam hakkındakı düşüncelerini yapılandırmada bir etken oluyor. Müslümanlar tarafından kurulan sosyal ve kültürel merkezler aynı zamanda İslam’ı tebliğ için kurulan televizyon kanalları ve grupları artıyor. Bütün bunlar olmasına rağmen ABD bir Müslüman’ın yaşamı için zor bir ülke olmaktan çıkmıyor. ABD’de basındaki propagandalardan dolayı İslam’a karşı bazı bölgelerde korku ve nefretin olması, içki kumar ve aile ilişkilerinin kötü olmasını bu anlamda zikredebiliriz. Ülke genelinde Müslüman nüfusun artış göstermesiyle İslamiyetin yaygınlaşması ve Müslümanların faaliyetlerinin artması gelecek adına umut verici gelişmeler olarak görülmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org