Blog

İslam Dünyası Konuşmalarında Bangladeş Ele Alındı

24 Kasım 2013 by in Eğitim Çalışmaları, Genel, Güney Asya

Her hafta Cumartesi günleri saat 17.00’de tertiplenen İslam Dünyası Konuşmalarında bu hafta Bangladeş konuşuldu.
Programa konuk olarak Bab-ı Âlem Güney Asya Masası Sorumlusu Sorwar Alam ve ülkemizde eğitim gören Bangladeşli öğrenci Quamrul Hasan Neaj katıldı.
Programda bugünkü Bangladeş topraklarında İslam’ın nasıl yayıldığı, bölgeye gelen ilk sufilerin buradaki Hindu halka nasıl davrandıkları ve daha sonraki dönemlerde Babür “hâkimiyeti” ve neticede İngilizlerin tün Hindistan üzerinde sömürge idaresini kurması genişçe izah edildi. 1947’de Pakistan’ın kuruluşu ve bugünkü Bangladeş topraklarının Doğu Pakistan adıyla Pakistan’ın bir parçası olması Bangladeş tarihi açısından önemli bir dönüm noktasıydı. Fakat 1971’e gelindiğinde 9 ay süren bir savaşla bu beraberlik sona erdiğinde artık Bangladeş bağımsız bir ülke olarak tarih sahnesine çıkacaktı.
Programda tüm bu tarihi arka plan uzun uzun konuşulurken Bangladeş’in bağımsızlıktan sonraki siyasi hayatı, mevcut partiler, anlaşmazlıklar ve çatışmalar da değerlendirildi. Öte yandan Bangladeş’teki Müslüman halkın durumu ve siyasi bir teşkilat ve parti olarak Cemaat-i İslami de programda ele alındı.
Bab-ı Âlem’de her Cumartesi devam eden bu programın, dünyanın farklı bölgelerinden gelen misafir öğrenciler nezdinde İslam alemi hakkında bir haberdar olma ve bilinç oluşturma adına önemli bir yeri bulunuyor…
[title]latest one[/title][blog5]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org