Blog

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Ziyareti

25 Kasım 2011 by in Genel, Ortadoğu

İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi derneğimiz Ortadoğu Masası Öğrencileri tarafından ziyaret edildi.
Mayıs 2008 de açılmış olan İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesinde 500’den fazla eser sergilenmektedir. Müze 1982 yılında Frankfurt Goethe Üniversitesine bağlı Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü’nü kurmuş olan Prof. Dr. Fuat Sezgin’in yorulmak bilmeyen araştırmaları sayesinde gerçekleşmiştir. Arab-İslam yazma eserleri üzerinde yıllar süren bilim-tarihsel yoğun çalışmalar, bu müzede sergilenen ve bugün ziyaretçisine eşsiz bir bilimsel yolculuğu mümkün kılan eserlerin zeminini oluşturmuştur. 9-17. yüzyılların bilimsel ve teknik gelişmelerini yansıtan bu eserler, detaylarına sadık kalarak hazırlanmıştır.
Astronomi, coğrafya, gemicilik, zaman ölçümü, geometri, optik, tıp, kimya, mineraloji, fizik, teknik, mimari ve harp tekniği sahalarında sistematik bir düzenle sergilenen eserler İslam kültür çevresinin bilim tarihindeki seçkin çalışmaları ziyaretçilere tarihi yolculuğu yaşatmaktadır.
Müzeyi gezmiş olmak, ziyaretçiyi, Prof. Fuat Sezgin´in 5 cilt olarak yayınlanmış eseri vasıtası ile (Almanca ve Fransızcasının yanısıra 2007 yılından itibaren Türkçesi de mevcut) İslam bilim ve teknik tarihinin etkileyici dünyasını daha yakından tanımaya teşvik etmektedir.
İstanbul’daki İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, bir taraftan bilimsel eserlerin estetik ve öğreticiliği, diğer yandan bıraktığı intiba ve kazandırdığı bilgi ile özel bir etkileyici güce sahiptir.
[nggallery id=14]

2 Comments
 1. İslam ve Bilim müzesi gerçekten ziyaret edilmesi gereken bir yer.. Hele ki yurt dışından gelen öğrencilerin böyle yerleri ziyaret etmesinin ayrı bir önemi var…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org