Blog

İPEK YOLUNUN ÖNEMLİ NOKTALARINDAN BİRİ; ÖZBEKİSTAN

31 Ocak 2015 by in Genel, Kuzey Asya

Ülke Tanıtım ve Yemek Günü Programı kapsamında bu hafta, Özbekistan’dan gelip İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilerimiz ülkelerini tanıttılar, katılımcılara Özbek Pilavı ikram ettiler.
Kainatta iki yol vardır; biri Samanyolu, biri İpek Yolu diyor Özbek atasözü. Günümüzde Özbekistan’da bulunan Semerkant, Buhara, Hiva gibi şehirlerde Büyük İskender, Marco Polo ve Timur’un izlerini sürebiliyoruz.
Özbekistan 1991 yılında SSCB’nin dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan ediyor. Başkenti Taşkent olan bu ülke 30 milyonu aşkın nüfusuyla OrtaAsya’nın en kalabalık ülkesi sayılıyor. Özbek halkının çoğunluğunu Sünni Müslüman oluşturuyor. Müslüman nüfusun yanında Ortodoks Hristiyan, Budist ve Yahudi nüfusu da bulunuyor. Kuzeyde ve batıda Kazakistan, doğuda Kırgızistan ve Tacikistan ile güneyde Afganistan ve Türkmenistan ile sınırları var. Diğer Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde olduğu gibi yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk oluyor.
Özbekler’in ünlü bir atasözü var; Kainatta iki yol vardır; biri Samanyolu, biri İpek Yolu. İpek Yolu’nun gerçekten de en önemli noktalarından biridir Özbekistan. Tipik bir Rus şehri olan Taşkent SSCB döneminde Moskova ve Saint Petersburg’dan sonra en büyük şehirlerden biriymiş. Bugün de Orta Asya’nın en büyük başkenti. Başkentte çok fazla gezilecek yer bulamıyorsunuz ama biraz dışarılara çıktığınızda Semerkant’ta, Buhara’da ve özellikle Hiva’da muhteşem Özbek eserlerini görmeniz mümkün. Buraları ziyaret ettiğinizde kendinizi geçmişe yapılmış bir yolculuğun içinde buluyorsunuz.
Semerkant’ta görülmesi gereken bir çok eser bulunuyor. Özbekistan tarihinde çok önemli bir yeri olan Gur-i Emir Türbesi, Uluğbey, Tilla-kari ve Şirdar Medreseleri’nin bulunduğu Registan Meydanı gezilerde en çok ilgi gösterilen eserler arasında yer alıyor. Görmeniz gereken yerlerden bir tanesi de Bibi Hatun Camii. Bu eserlerin her birinde görkemli işçilik örneklerini görmeniz mümkün özellikle de Çiniciliği.
Tarihlerine gönülden bağlı Özbekler bugün dünyanın en büyük altın üreticilerinden bir tanesi. Aynı zamanda Özbekler pamuk üretiyorlar ve 100’ün üzerinde pamuk çeşidine sahipler ve bu ürünler dünyanın değişik bölgelerine ihraç ediliyor.
Meşhur Özbek Pilavı
Özbekistan yemekleri deyince ilk olarak akla Özbekistan Pilavı geliyor. Pilavı çok çeşitli şekillerde yapıyorlar. Aynı zamanda Dillama dedikleri sebzeli et yemekleri var. Sebzeyi ağırlıklı olarak kullanıyorlar mutfakta ve bunu genellikle etle karıştırıyorlar. Ülkede hem kara çay hem de yeşil çay en çok tüketilen içeceklerden. Bir de katık dedikleri ayranları bulunuyor. Özbekistan’da tadına bakabileceğiniz yiyeceklerden bir tanesi de Şaşlık Kebabı. Aynı zamanda dolmayı da çok sık olarak mutfaklarında kullanıyorlar.
Ülkesini tanıtan öğrencilerimiz sunumdan sonra katılımcılara Özbek pilavı ikram ettiler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org