Blog

İPEK YOLU ÜLKESİ – ÖZBEKİSTAN

18 Mart 2016 by in Genel, Kuzey Asya, Sosyal Çalışmalar

Geleneksel olarak düzenlenen ülke tanıtım ve yemek günleri etkinliklerinde bu defa İpek Yolu’nun geçtiği ülkelerden biri olan Özbekistan’ı tanıdık.


 15 Mart Salı günü gerçekleşen programda Özbekistanlı öğrencilerimiz, ülkelerinin tarihi, gelenek ve kültürü üzerine  sunum yaptılar.  Özbekistan 1991 yılında SSCB’nin dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan ediyor. Başkenti Taşkent olan bu ülke 30 milyonu aşkın nüfusuyla OrtaAsya’nın en kalabalık ülkesi sayılıyor. Kuzeyde ve batıda Kazakistan, doğuda Kırgızistan ve Tacikistan ile güneyde Afganistan ve Türkmenistan ile sınırları var. Diğer Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde olduğu gibi yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk oluyor.

 Ünlü Özbek atasözü; Kainatta iki yol vardır; biri Samanyolu, biri İpek Yolu diyor. İpek Yolu üzerinde yer alan Özbekistan’da bulunan Semerkant, Buhara, Hiva gibi tarihi şehirleri bulunmaktadır. Semerkant’ta, Özbekistan tarihinde çok önemli bir yeri olan Gur-i Emir Türbesi, Uluğbey, Tilla-kari ve Şirdar Medreseleri bulunuyor.

Meşhur Özbek Pilavı

 Özbekistan yemekleri deyince ilk olarak akla Özbekistan Pilavı geliyor. Bu pilav çok çeşitli şekillerde hazırlanıyor. Aynı zamanda Dillama dedikleri sebzeli et yemekleri var. Sebzeyi ağırlıklı olarak kullanıyorlar mutfakta ve bunu genellikle etle karıştırıyorlar.

 Ülkesini tanıtan öğrencilerimiz sunum sonrası katılımcılara kendi hazırladıkları Özbek pilavını ikram ettiler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org