Blog

Her Ay Kanaat Önderlerimizi Ziyaret Ediyoruz

2 Mart 2019 by in Eğitim Çalışmaları, Faaliyetlerimiz, Genel, Kanaat Önderleri Ziyareti

Şubat ayında Kanaat Önderleri Ziyareti kapsamında Hamdi Arslan hocamızı ziyaret ettik. Hamdi Arslan uluslararası öğrencilerimize hitaben, doğunun ayağa kalkabilmesi için bizim “tek ümmet” anlayışı çerçevesinde önce İslam toplumları olarak birbirimizi tanıyıp kaynaşmamız gerekiyor dedi.


Hamdi Arslan hocamız konuşmasına şöyle devam etti:

Sonra güçlü bir birlik için dört ana faktörün bir araya gelmesi gerekiyor. Önce toplumsal birlik ikinci olarak kültürel birlik, üçüncü olarak iktisadı birlik ve sonuncu siyasi yani orduya sahip olmasıdır. Bunun örneği dün batıda kurulmuş toplum olarak Avrupa birliği iktisadı olarak dünya bankası kültürel olarak Unesco ve siyası güç olarak da Nato’dur.
Uluslararası öğrencilerin İslami temel bilgilere hakim olduktan sonra güncel olarak bugün karşı karşıya kaldığımız meydan okumalara vakıf olup karşıt bir cevap üretmelidirler. Meydan okumalara karşıt cevap sağlayabilmeleri için önce bilgi tahsil etmeli daha sonra ise bu bilgiyi pratiğe dökülmelidir. Çünkü günümüzün sorunu ya bilgisizliktir veya teorik bilgiler içerisinde (kitapla arasında) kaybolan alimlerin varlığıdır.

Daha yüz yıl evvel sizin ülkeler tek bir toprak parçası iken; İstanbul’dan Bağdat’a, Bağdat’tan Cibuti’ye kadar herhangi bir sınır kontrolü olmadan pasaportsuz bu coğrafyaların bir ucundan bir ucuna gidilebiliyorken bugün kaç parçaya bölünmüştür. Bunlardan ders çıkararak nefret yerine sevgi ve hoşgörü önyargı yerine diyalog kurup anlayış göstererek o birliği bu kalıntıları üzerine tekrar inşa edebiliriz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org