Blog

GÜRCİSTAN VE AZERBAYCAN'DA DOLU DOLU BEŞ GÜN

3 Ağustos 2016 by in Genel, Kafkas, Kurumsal, Sosyal Çalışmalar

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği olarak ülkemizde eğitim gören Kafkas bölgesinden gelen uluslararası öğrencilerin memleketlerini yakından tanımak, burada faaliyet gösteren kamu ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etmek ve mezun olup ülkesine dönen öğrencilerimizle buluşmak amacıyla “Kafkas Ziyareti” programı düzenledik.


 
25 – 30 Temmuz 2016 tarihleri arasında organize edilen etkinlikte Gürcistan ve Azerbaycan ziyaret edildi. Bu çerçevede ilk olarak Gürcistan’ın Batum şehrine geldik. Karadeniz sahilinde liman şehri olan Batum’un tarihi mekânlarına kısa bir gezi yaptık. Ardından Gürcü Müslümanlar Birliğine kurumsal ziyaret gerçekleştirdik. Birliğin Başkanı Tariel Nakaidze yapılan faaliyetler hakkında ekibimize bilgi aktardı. Günün sonunda Türkiye Mezunu kardeşlerimizle buluştuk, mezuniyet sonrası çalışmalar hakkında bilgi aldık.
Programımızın ikinci gününde İstanbul’da yükseköğrenimine devam eden Murad kardeşimizin evinde misafir olduk. Samimi ortamda gerçekleşen ziyarette ekibimize yöresel yemek ikram edildi.
Ardından başkent Tiflis’e yola koyulduk. Burada ilk olarak Tiflis Türkiye Büyükelçiliğinde bulunduk.  Ekibimizi karşılayan Büyükelçilik Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Nebi GÜMÜŞ hocamız kurumun Gürcistan’da yaptığı hizmetleri değerlendirdi. 12 senedir yapılan misafir öğrenci çalışması hakkında kendisini bilgilendirdik. Kurumsal ziyaretlerde bir sonraki durağımız TİKA Gürcistan Koordinatörlüğü oldu. Koordinatör Mustafa Korkmaz kurumun kuruluşundan bu yana organize edilen çalışmalar hakkında kısa bir sunum yaptı. Daha sonra Yunus Emre Enstitüsünde bulunduk. Enstitü müdürü Zekeriya Gültekin’e derneğimizin çalışmalarını anlattık. Günün yekûnunda Tiflis’in tarihi mekânlarına gezi düzenledik. Gürcistan ziyaretimiz boyunda bize rehberlik eden Murad ve Zaza kardeşlerimize teşekkür mahiyetinde belge takdim ettik.
Turumuzun 3. günü Azerbaycan ziyareti ile devam etti. İlk olarak eski ismi “Nuha” olan Şeki şehrine gezi düzenledik. Burada bulunan tarihi Han sarayı, Kervansaray ve Tarih Müzelerini gezdik. Ardından Saatli şehrinde yaşayan Ahıskalı mezunumuzu ziyaret ettik. Devamında Bakü’ye yola koyulduk.
Programın son gününde ilk olarak Anadolu Gençlik Derneği Bakü Şubesine ziyarette bulunduk. Akabinde Bakü Türkiye Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Kamil Güneş beyi ziyaret ettik. Cuma namazı çıkışı TİKA koordinatörü Mustafa Haşim Polat beyle görüştük. Sonrasında Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret eden ekibimize eğitim koordinatörü Ali İhsan Çevik ve görevli Bünyamin Şahin enstitü çalışmalarını anlatan sunum yaptı. Ve son olarak Yeni Yol Derneğine ziyaret gerçekleştirdik. Verdikleri desteklerden dolayı Adil Abdullayev’e teşekkür ettik ve şükran belgesi takdim ettik.
Kurumsal ziyaretlerin ardından mezun öğrencilerimizle buluşuldu, Bakü’nün tarihi semtlerinden olan İçeri Şehir, Kız Kulesi, Bakü’de bulunan Türk askerleri şehitliği ve Bakü Devlet Üniversitesine gezi düzenledik. Akşam Sumgayıt şehrine gelerek Türkiye mezunu Orhan kardeşimizin evine misafir olduk.
Dolu dolu geçen ziyaret ve gezilerin ardından 30 Temmuz Cumartesi sabahı yurda dönerek programımızı nihayete erdirdik.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org