Blog

GSS ile İlgili Uluslararası Öğrencilere Müjde

16 Mayıs 2013 by in Genel, Haber Merkezi

manetiç

Ülkemizdeki Misafir öğrencilerin en büyük problemlerinden biri olan zorunlu GSS (Genel Sağlık Sigortası) yeni kanun düzenlemesiyle zorunlu olmaktan çıkarılıp isteğe bağlı hale getirilmiştir. Son üç yıldır ülkemizdeki Uluslararası Öğrencilere 6111 sayılı kanunla zorunlu hale getirilmiş olan sağlık sigortası uygulamasından öğrenciler şikayetçi olmuştu. Bu konu üzerine ilgili mercilere dilekçeler yazılmış, raporlar sunulmuş, toplantı ve çalıştaylarda bu konu tartışılmıştı. Nihayet öğrencilerin beklediği haber TBMM’den geldi; “Varlık Barışı”nın da içinde yer aldığı ”Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın birinci bölümünde yer alan 8 madde kabul edildi.

Dün TBMM’de yeni kabul edilen (Varlık Barışı) kanununa göre Uluslararası (Yabancı Uyruklu) Öğrenciler için SGK (Sağlık Sigortası) zorunluluğu kalkmıştır. Öğrencilerin talep etmeleri halinde bu öğrenciler, GSS (Genel Sağlık Sigortası) kapsamına alınacaktır. Dolayısıyla artık bu sigorta tamamen isteğe bağlı hale getirilmiştir.

Şimdi geçmiş dönemdeki uluslararası öğrencilerin isteği dışında Genel Sağlık Sigortası’na dahil edilmelerinden dolayı ortaya çıkarılan borçlar affedilecek midir?

2 Comments
 1. valla güzel olmuş bide bu borç durumu da ne , bisi yapmadan , bisi bildirilmeden yazılan para ya da borç denilyo , nasıl bi düşünce . anlamadım gitti

 2. Borcunu odemis olanlar napacak?Geri verilecek mi?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org