Blog

Geleneksel Ülke Tanıtım ve Yemek Günleri Başladı

28 Kasım 2013 by in Balkanlar, Bölgeler, Genel, Sosyal Çalışmalar

iç
Avrupa’nın merkezinde sembolü “altın zambak” gibi, İslam’ın güzelliğini ve güneş gibi nurunu bulunduğu topraklara saçan Bosna Hersek. Bugün o güzel beldeyi anarak ülke tanıtım ve yemek günlerimize başladık.
Avrupa’nın orta yerinde hüzünlü bir ülke; Bosna. Bulunduğu kıtanın “Kudüsü olarak da adlandırılır. Saraybosna, Mostar, Travnik, Boşnak Kahvesi, Boşnak Böreği. Hepimiz hüzünlü ülkenin bu sembollerini duyma imkânına sahip olmuşuzdur. Hatta birçoğumuz ziyaret etmişizdir bu Bal ve Kan ülkesini.
Bir zamanlar Modern(!) kıta Avrupa’nın “kar beyazı gelinlikli kızıydı Bosna. Stratejik hesaplar yapan eli kanlılar yüzbinlerce Müslüman kanıyla kirlettiler beyaz gelinliğini bu ülkenin. Yüzyıllardır Osmanlı hâkimiyetinde kalan bu ülkede yakın geçmişte büyük acılar yaşandı. Ama yılmadı Bosna Halkı. Bilge Kral Aliya’nın önderliğinde yaşanan bunca acılara rağmen bağımsız bir ülke kurmayı başardılar.
 Bâb-ı Âlemde gerçekleştirilen programda Bosna’yı, Bosnalı öğrenci kardeşlerimizden dinledik. Ne kadar okusak da Bosna hakkında,  hüzünlü ülkenin tarihini kendi halkından dinlemek başka. Üstelik dinleyen, Etiyopyalı, Filistinli, Bangladeşli, Tacikistanlı. Dünyanın renkleri Bâb-ı Âlem’de gerçekleştirilen programla her hafta bir araya geliyor, bir ülkeyi kendi vatandaşından dinliyor, o ülkeyle özdeşleşmiş bir lezzeti tadıyor. Bizler de, Bab-ı Âlem olarak, “Biz Bir Milletiz” sloganıyla çıktığımız bu yolda, misafir öğrencilerin bir araya gelerek birbirleriyle kaynaşmalarına vesile olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.
Ülke tanıtımı sonrası öğrencilerimize boşnak böreği ikram edildi.
[nggallery id=271]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org