Blog

ETİYOPYA'DA 18 MÜSLÜMAN AYDINA MAHKUMİYET

6 Ağustos 2015 by in Dünyadan Haberler, Genel

Etiyopya Federal Yüksek Mahkemesi din adamı, gazeteci ve aktivistlerden oluşan 18 Müslüman’ı 7 ile 22 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı. Etiyopya muhalefeti, yönetim tarafından uygulanan bir çok tutuklama ve verilen mahkumiyetin muhalefeti sindirmek için yapıldığını iddia ediyor.
Etiyopya Federal Yüksek Mahkemesi, 3 yıl önce ülkede “terörist faaliyetler planlamak” suçlaması ile tutuklanan 18 Etiyopyalı Müslüman aydına mahkumiyet kararı verdi.
“Terörist eylemler yapmak için örgüt oluşturmak” suçlaması ile 3 yıldan bu yana yargılanan 18 sanık, 7 ile 22 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.
Mahkum olan 18 sanığın da Etiyopya Müslüman Komitesi üyesi olduğu ve aralarında gazeteci, din adamı ve aktivistlerin bulunduğu bildirildi.
Mahkeme din adamları Ebubekir Ahmed, Ahemedin Cebel, Yasin Nuri ve Kamil Şemsu’yu “terörizm ve halkı kışkırtma” iddiası ile 22’şer yıl, aktivistler Bedri Hüseyin, Sabir Yirgu, Muhammed Abate, Abubekirr Alemu ve Münir Hüseyin’i 18’er yıl, Şeyh Mekete Muhe, Ahmed Mustafa, Şeyh Said Ali, Mubarek Adem ve Halid İbrahim’i 15’er yıl, Gazeteci Yusuf Getachew, Murad Şekur, Nuri Türki ve Şeyh Bahiri Ömer’i de 7’şer yıl hapis cezasına çarptırdı.
Müslümanlar yaklaşık 84,3 milyon kişilik Etiyopya nüfusunun 28,6 milyonluk kesimi ile yüzde 34’ünü oluşturuyor.
Etiyopya muhalefeti, yönetim tarafından uygulanan bir çok tutuklama ve verilen mahkumiyetin muhalefeti sindirmek için yapıldığını iddia ediyor.
 
YENİ ŞAFAK

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org