Blog

"Engelimiz Var" Semineri Gerçekleştirildi

17 Kasım 2017 by in Eğitim Çalışmaları, Faaliyetlerimiz

Eğitim Birimimizin önemli çalışmalarından birisi olan Aylık Seminerler çerçevesinde bu ay “Engelimiz var” isimli semineri gerçekleştirdik. 15 Kasım Cumartesi saat 17’de, Canan Doğru’nun sunumu ile gerçekleştirdiğimiz bu seminerde günümüzün dünyasının her yerinde karşılaşabileceğimiz ve onlara karşı hep duyarlı ve dikkatli olmamız gereken engellilerle ilgili çok boyutlu bir konu işlendi.


Canan Doğru her şeyden önce genel olarak dünyamızda özel olarak ise Türkiye’deki engellilerin durumuna ışık tutu. Canan Hanım’a göre insanlığın kara yüzü olan savaşlar tüm dünya çapında engellilerin sayısının artmasına sebep olmuştur. Seminer görme engellilerin durumunun anlatılmasıyla başladı. Bu tür engellilerin ne kadar zor şartlarda yaşayıp hayat sürmelerinden bahsedildi. Görme engellilerle ilk karşılaştığımız zaman neler yapmamız gerektiğine dair detaylarıyla cevap verildi. Canan Doğru özellikle ev ortamında görme engellilere yönelik nelere dikkat etmemiz gerektiğine dikkat çekerek önemli birkaç noktaya değindi.
Seminerin devamında engellilerin kullandığı farklı araçları bize gösterip meselenin aslını hissettirmek için birkaç öğrenciye bu malzemelerinden bazıların kullandırttı. Türkiye’de engellilerin durumunu ve engellilere yönelik neler yapıldığını da öğrencilere anlatıldı. Engellilerin konusunu konuştuğumuzda en önemli konulardan birisi olan engellilere yönelik trafik ve diğer işaretler ile ilgili de dinleyicilere bilgi verildi. Engellilerin özel harfleri ve öğrenim süreci de anlatıldı. Seminerin son aşamalarda Canan Doğru özellikle engelli çocuklar üzerine durdu. Annelerin bu tür çocuklarının karasında hangi mesuliyetlere sahip olduğunu vurgulayarak bize Allah tarafından verilen sağlıklı vücudumuz için ne kadar dua ve şukür etmemizin gerektiğini hatırlattı. Kendisine ve semineri dinleyen herkese teşekkür ederiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org