Blog

Endonezyalı Öğrenciler Hicrî Senenin İlk Gününde Biraraya Geldi

15 Eylül 2018 by in Faaliyet Bülteni, Faaliyetlerimiz, Güney Asya, Sosyal Çalışmalar

Endonezyalı öğrenciler Bâb-ı Âlem dernek merkezinde 1440 Hicri yılbaşını kutladılar. Bu kutlamada, hicret ile başlayan yeni müslüman takviminin önemine değinildi.

Ayrıca hicretin müslüman gençler için ne kadar anlamlı olduğu konusundan bahsedildi. Bu hicret takvimini kullanmama meselesinde Müslüman dünyası için kendi özgün tarihini anlama konusunda bir gerginlik yarattığı âşikârdır. Zira bazı İslam aleminde Endonezya olmak üzere, bilindiği gibi miladî takvimi kullanmaktadır. Ki bunun sonucu, Endonezya halkı için ikili bir takvim anlayışı zorunlu olarak ortaya çıkarmaktadır. Sözgelimi, Ramazan ayı hicri takviminde sabit olduğu halde miladî takvimde ise değişken olduğu görünmektedir. Endonezyalı öğrenciler bu dilemma karşısında mübarek hicretin sonucunda ortaya çıkan hicrî takvimi hatırlamak adına hicri takvimini anma programının icra edilmesi gerektiğine kânidirler. Programın sonunda ise yeni yılın girmesiyle birlikte İslam âleminin daha müreffeh ve muhteşem yıllarını bir kere daha yaşaması için dua edildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org