Blog

Endonezya’daki İslam’ı ve Müslümanları Konuştuk

24 Ekim 2018 by in Asya, Bölgeler, Dünyadan Haberler, Eğitim Çalışmaları, Faaliyetlerimiz, Genel, Kuzey Asya

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği olarak bu ay 20 Ekim Cumartesi günü İslam Dünyası Konuşmaları kapsamında Endonezya’yı konuştuk. Program kapsamında Endonezyalı Yönetim Kurulu Üyemiz Andika Rahman Nasturi Endonezya’nın İslam serüveniyle ve güncel konularla ilgili bizi bilgilendirdi.


Andika Rahman konuşmasında şunlara değindi:

Endonezya 17000 son güncel istatistiğe göre 13.000 adadan oluşan ve stratejik öneme sahip olan ülkedir. Ülkeyi ele aldığımız zaman çok farklı renklere sahip çeşitli kültürler ve doğal güzellikleriyle dünyanın ciğeri olarak anılmaktadır. Endonezya’nın İslamlaşma süreci ilk olarak Habeşistan tüccarları ve muhacirleri yoluyla başlamıştır. Diğer bir kaynağa göre Endonezya hükümdarı tarihinde ilk defa Hz. Muaviye ve ikincisi ise Ömer bin Abdulaziz’e mektup göndererek İslam davetçilerini talep etmiştir. Arap tüccarların Çin üzerinden Endonezya’ya gelerek ticareti bir geçim kaynağı görerek asıl görevi İslam’ı yaymaktı. Endonezya adaların toplamı bir ülke olduğu için önce davetçiler kıyı bölgelerde İslam’ı yaydılar daha sonra iç bölgelere sirayet etti. Bu süreç 15. yy hemen hemen tamamlandı. Endonezya tarih boyunca Osmanlı İmparatorluğuyla güçlü bir bağa sahipti. Bu süre. Gelişerek Portekiz işgaline karşı II. Selim döneminde Osmanlı İmparatorluğundan yardım istemiştir.

Son olarak Eylül ayında yaşanan tsunami, deprem, toprağın sıvılaşması gibi doğal felaketler Endonezya halkına acılar yaşatırken, İslam alemi bu elem dolu hal için derinden üzülmüştür. Bunların teknik olarak bir açıklaması vardır muhakkak. Müslümanlar olarak inanıyoruz ki bu doğal felaketler Allah c.c. tarafından ikaz ve ibret uyarıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org