Blog

ELÇİLER ÜLKELERİNE, YEMEN İÇ SAVAŞA GİDİYOR

14 Şubat 2015 by in Dünyadan Haberler, Genel

ABD, İngiltere ve Fransa’dan sonra, Suudi Arabistan, Almanya ve İtalya da Sana büyükelçiliklerini kapatarak, çalışmalarını askıya aldı. Ülkede bir süredir de-facto süren çatışmalar yerini yakıcı bir iç savaşa bırakmak üzere.
Yemen’de Husilerin ülkedeki tüm resmi kurumları ve başkenti ele geçirmesinin ardından başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor. Yabancı ülkeler, Yemen’deki büyükelçiliklerini bir bir kapatıyor. ABD, İngiltere ve Fransa’nın ardından Suudi Arabistan, Almanya ve İtalya da Yemen’deki büyükelçiliklerini kapattı ve görevlilerini çağırdı. Yemen’deki büyükelçiliğini kapatan son ülke Suudi Arabistan oldu. Suudi Arabistanlı yetkililer, Yemen’deki görevlilerinin sağ salim ülkelerine döndüğünü açıkladı.
YEMEN’DE BÜYÜK BİR İÇ SAVAŞIN ÇANLARI ÇALIYOR
Yemen’de Husilerin ilerleyişi ve son olarak başkenti de ele geçirmesine ülkedeki tepkiler de artmaya başlıyor. Husilere karşı binlerce kişinin katıldığı gösteriler yaşanıyor. Ülkedeki gerginliğin, yerel çatışmalardan ileri gidip bir iç savaşa dönüşmesinden korkuluyor.
Birleşmiş Milletler Yemen Temsilcisi Cemal Bin Ömer, Yemen’in bir iç savaşa sürüklendiğini ve bundan tüm tarafların sorumlu olduğunu söyledi.
Yemen’in kuzeyinde Husi grupların ilerleyişi devam ederken, ülkenin güneyinde de El Kaide gruplarının bölgesel ilerlemeleri devam ediyor. Diğer taraftan Sünni halk, Husilerin ülkede yönetimi ele geçirmesine de tepki gösteriyor.
BzcYSGRCMAA0Su-
BM Temsilcisi Bin Ömer bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Durumun çok tehlikeli olduğunu biliyoruz. Yemen bir iç savaşa çekiliyor. Yemen ekonomisi çökmek üzere, barış içerisinde bir anlaşmaya varmak için diyalog kurulması şart. Şimdiye kadar olanların sorumlusu tüm taraflardır. Hepsi hata yaptı, gruplar bazen siyasi hedeflerine ulaşmak için şiddeti tercih ettiler.” ifadelerini kullandı.
BAN Kİ MUN: YEMEN GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE ÇÖKÜYOR
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Yemen’in uluslararası toplumun gözü önünde çöküşe doğru ilerlediğini kaydederek “Biz burada durup seyredemeyiz” dedi.
BM Güvenlik Konseyi’nin Yemen’deki kriz dolayısıyla yaptığı toplantıda konuşan Genel Sekreter Ban, Yemen’in çok sayıda sorunla karşı karşıya olduğunu kaydederek, bir dizi önlem alınmasını istedi. Yemen’de siyasi geçiş sürecine herkesin destek vermesi gerektiğini belirten Ban, “Açıkça ifade edeyim ki Yemen gözlerimizin önünde çöküyor. Biz burada durup seyredemeyiz. Ülkenin güneyinde giderek artan şekilde ayrılık temayülü var. İnsani durum çok kötü” diye konuştu.
Arap Yarımadası’ndaki El Kaide örgütünün yaygın bir şekilde şiddet eylemi gerçekleştirdiğini, Husilerle çatışmaların arttığını vurgulayan Ban, “Bu gelişmeler bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliği tehdit ediyor. BM Şartı altındaki uluslararası yükümlülüklerimiz gereği, Yemen’i uçurumun kenarından alarak siyasi sürece geri döndürmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız” dedi.
Yemen’deki taraflara da seslenen Ban, daha önce üzerinde anlaşmaya varılan yol haritalarına uyulmasını, gösteri ve ifade özgürlüğüne saygı gösterilmesini ve uluslararası insancıl hukuka riayet edilmesini istedi.
MARİB VALİSİ: AŞİRETLERİN KENDİNİ SAVUNMA HAKKI VAR
Yemen’in Marib bölgesinin valisi Sultan el Arada, Husilerin ilerleyişini eleştirdi ve bölge halkının kendini savunma hakkı olduğunu söyledi. Marib Valisi el Arada, Husiler’in başkent Sana’yı ele geçirdikten sonra ilan ettikleri ‘anayasa beyanını’ yasadışı olarak niteliyor.
El Arada, “İnsanların kendilerini ve yaşadıkları bölgeyi savunmaları konusunda şüphe etmemeleri gerekir. Bu onların meşru hakkıdır, hele de saldırı hiçbir meşruiyet olmayan bir grup tarafından gerçekleştiriliyorsa. Biz Marib’de yerel yönetim, savunma komiteleri ve siyasi güç olarak bölgemizdeki işlerimizi ve görevlerimizi sürdürmeye bunu kendi bölgemizden başlayarak tüm ülkemize yaymaya karar verdik.” dedi.
16 MİLYON KİŞİ YARDIMA MUHTAÇ
Ban, Yemen nüfusunun yüzde 61’ine karşılık gelen 16 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğunu da dikkat çektiği konuşmasında, BM üyesi ülkelerden Yemen’e insani yardımda bulunma çağrısında bulundu.
Toplantıya video konferans yöntemiyle bağlanan BM Yemen Özel Temsilcisi bin Ömer de, Yemen’in çok hassas bir dönemden geçtiğini ifade ederek, “Yemen yol ayrımında. Ülke ya iç savaş ve bölünme yönüne ya da siyasi çözüm yönüne ilerleyecek” dedi.
Bin Ömer, ülkede siyasi çözüm bulunamaması durumunda ise gelecek günlerde yerel para birimi riyalin değerinde büyük kayıplar olmasının kuvvetle muhtemel olduğunu da sözlerine ekledi.
AŞİRETLERE, EL KAİDE’YE YARDIM ETTİKLERİ SUÇLAMASI
Yemen’in güney kesiminde kurulan Askeri Komisyon, bazı ordu birliklerinin silah ve cephanelerini el-Kaide’ye bağlı “Ensar’uş Şeria” örgütüne teslim ettiğini duyurdu.
Komisyon tarafından yayınlanan bildiride Güney Yemen’de bulunan 119’uncu ordu birliğinin daha önce de el-Kaide grupları ile bir araya geldiği ve ellerindeki mühimmatı verdiği iddia edildi.
EL KAİDE 19’UNCU PİYADE TUGAYI’NI ELE GEÇİRDİ
El Kaide’nin Yemen’deki kolu Ensar’uş Şeria, Yemen’in güneyinde bulunan Yemen ordusunun 19’uncu Piyade Tugayı’nı ele geçirdi.
Yemen Hava Kuvvetlerinin, Şebve ilinde Ensar’uş-Şeria örgütüne ait bazı mevzileri bombaladığı bildirildi.
Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, savaş uçakları ülkenin güneyindeki Şebve ilinde yer alan Cebel Reydan (Reydan Dağı) bölgesinde 19. Piyade Tugayı yakınlarında, El-Kaide’nin Yemen uzantısı Ensar’uş-Şeria örgütüne ait mevzileri bombaladı.
Saldırıda ölen ya da yaralanan olup olmadığına ilişkin bilgi verilmedi. Öte yandan, Şebve’deki aşiretlerin gün içerisinde tugayı ele geçirdiği sırada alıkoyduğu askerleri serbest bırakması için örgütle müzakere yaptığı, tugay komutanını serbest bırakan örgütün, askerleri elinde tutmaya devam ettiği belirtildi.
ŞEBVE’NİN GERİ KALAN BÖLGESİNDEKİ DURUM
Bölgedeki El-Musabin aşiretinin, El-Kaide’nin düzenleyebileceği “saldırılardan korumak amacıyla” yağmalanan tugayın yanı sıra Necd Merkad bölgesindeki bir tank taburunu, Beyhan ilçesindeki Bilharis aşiretinin de El-Hecr askeri mevzisini teslim aldığı kaydedildi.
Bu arada ordu birliklerinin, Mefraku’s-Said ve Ed-Dal’a bölgelerinden çekilerek, El-Kaide’nin olası saldırılarını engellemek için ilin merkezi Atak’ta konuşlandığı belirtildi.
Ensar’uş-Şeria örgütü, sosyal medya hesabı üzerinden bugün yaptığı açıklamada, Şebve’nin Beyhan ilçesindeki 19. Piyade Tugayı’nı ele geçirdiğini duyurdu.
Dünya Bülteni

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org