Blog

Dünya’nın Renkleriyle Edirne’yi Gezdik

14 Aralık 2012 by in Genel, Sosyal Çalışmalar

Bâb-ı Âlem Sosyal Çalışmalar Birimi tarafından organize edilen programla misafir öğrencilere yönelik Edirne Gezisi gerçekleştirildi. Geziye Bâb-ı Şark Masası Sorumlusu Mahmut Eyüp Koca’nın yanı sıra Arnavutluk’tan, Güney Kore’ye; Suriye’den Yemen’e 25 kişilik bir öğrenci grubu katıldı.

3 saatlik yolculuğun ardından gezimize ilk olarak Mimar Koca Sinan’ın ustalık eserim dediği, şehre girişte bütün heybetiyle insanları adeta selamlayan Selimiye Camiini gezdik. Selimiye’nin ardından yapımı 1414 yılında tamamlanan Eski Camiyi ziyaret ettik. Öğle namazının burada kıldıktan sonra Üç Şerefeli Camiine geçtik ve ardından Şükrü Paşa Anıtına doğru yol aldık. Burada bulunan Balkan Savaşları Müzesini gezdikten sonra öğle yemeğini yediğimiz mekâna geçtik. Yemekten sonra ise II. Beyazıt Külliyesini ve Er Meydanını (Kırk Pınar Güreşlerinin Yapıldığı Stat) gezdik.

Son olarak, gezinin yorgunluğunu ise buram buram Edirne kokan Meriç Köprüsünün yanıbaşında Türk kahvesi içtikten sonra İstanbul için yola çıktık.

Ziyaret edilen eserlerin, mekânların güzelliğine ve onların hikâyelerine karşı hayranlıklarını gizleyemeyen misafir öğrenciler Edirne’yi çok beğendiklerini ifade ettiler.  Düzenlenen programdan çok memnun kaldıklarını söyleyen öğrenciler, Bab-ı Âlem Sosyal Çalışmalar Birimimiz tarafından organize edilen geziler vasıtasıyla Türkiye’yi ve tarihini daha yakından tanıma imkanı bulduklarını dile getirdiler.

[nggallery id=185]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org