Blog

Dünyanın Renkleri “Nepal” İbrahim Turhan Anadolu Lisesinde Gerçekleşti

12 Aralık 2018 by in Asya, Dünyadan Haberler, ETKİNLİK, Faaliyetlerimiz, Genel, Kuzey Asya, Tanıtım Çalışmaları

Bâb-ı Âlem ve Esenler Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediğimiz “Dünyanın Renkleri” programında Nepal’i tanıttık. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği bölümünde yüksek lisans yapan Mohammed Javed Ansari liseli öğrencilere kendi ülkesini tanıttı. İbrahim Turhan Anadolu Lisesinde gerçekleşen programda öğrenciler Nepal’in tarihini ve kültürünü yakından tanıma fırsatı buldular.


Sırasıyla Ansari, öğrencilere Nepal’in ilginç yanlarını anlattı. Ülkesinin dağlık bölgelerden oluştuğunu ve çok az bir kısmın ise düzlük olduğunu belirtti. Turizm olarak ülkesinin çok çekici olduğunu ve turistlerin özellik dağcılık için ülkesine ziyaret ettikleri bilgisini verdi. Ayrıca Ansari öğrencilere ülkesini ziyaret etmeleri halinde ülkesinin doğal güzelliklerini ve turistlik yerlerini gezdireceğini de söyledi.

En dikkat çekici sporların ise Bungee Jumping, rafting, yamaç paraşütü, dağcılık vb. olduğunu aktaran Ansari bu sporları öğrencilere slaytlar eşliğinde göstermiş oldu.

Sunumun sonunda ise Ansari, Nepal ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin yeni yeni geliştiğini hatta Nepal’in başkenti Katmandu’da bir Türkiye Büyükelçiliği’nin olmadığından bahsetti. Bu nedenle Nepallilerin Türkiye’ye gidebilmeleri için Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’den vize almaları gerektiğini belirti. Ansari bu şekilde sunumunu tamamlamış oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org