Blog

Dünyanın Renkleri Esenler’de

20 Mart 2019 by in Asya, Dünyadan Haberler, Eğitim Çalışmaları, Faaliyetlerimiz

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği olarak Esenler Belediyesiyle ortaklaşa düzenlemiş olduğumuz “Dünyanın Renkleri” adlı programda bu ay Datu Abdulshattar Zailon adlı öğrencimiz Bangsamoroyu Esenler halkına anlatmış oldu.


Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür sanat Merkezinde gerçekleşen programa Esenler halkından yoğun bir ilgi vardı. İzmir Ege Üniversitesi, Halk sağlığı, Yüksek Lisans program mezunu olan Datu Abdulshattar Zailon öğrencimiz ilk önce Moro neresidir diye katılımcılar soru sordu. Ardından da haritada Moro’nun nerede bulunduğunu ve uçak ile Türkiye ile arasındaki mesafeyi anlattı. Aynı şekilde Bangsomoro’nun ne anlama geldiğine değindi. Bangsamoro kelimesini ikiye bölerek “Bangsa” malayca kökenli bir kelime olduğunu ve anlamının “millet” olduğunu söyledi. Bangsamoro’nun Moro milleti olduğunu belirtti.
Sunumunun devamında ise öğrencimiz yine harita üzerinden Moro’nun kimler tarafından hangi tarihlerde işgal edildiğini anlattı. Orada mücadeleyi yöneten liderler değindi. Son olarak ise son gelişimlere değinerek dinleyicilerin sorularına cevap verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org