Blog

Doğu Türkistan’ın Tarihini ve Müslümanların Güncel Durumunu Konuştuk

19 Kasım 2018 by in Asya, Bölgeler, Dünyadan Haberler, Eğitim Çalışmaları

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği olarak bu ay ikincisini düzenlediğimiz İslam Dünyası Konuşmaları programında Doğu Türkistan’ı dinledik. Program kapsamında Marmara Üniversitesi İlahiyat Bölümü doktora öğrencisi, aynı zamanda Doğu Türkistan Yeni Nesil Hareketi’nin başkanı Abdüsselam Teklimakan Doğu Türkistan tarihi ve Müslümanların yaşadığı problemlerle ilgili bizi bilgilendirdi.


Konuşmada ayrıca ülkenin coğrafi durumu hakkında da bilgi verildi. Doğu Türkistan Büyük Türkistan’ın doğusunda ve Asya’nın tam ortasında yer almaktadır. Yüzölçümü 1.828.418 km2’dir. Bol yer altı ve yer üstü zenginliğe sahiptir. Günümüzde Doğu Türkistan’da Uygur, Kazak, Kırgız, Tacik, Özbek, Tatar Türkleri ve Han Çinlileri yaşamaktadır. Uygur Türklerinin nüfusu Çin’in açıkladığı resmi rakamlara göre 10 milyondur ancak gerçek nüfusun 30-40 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bunun sebebi Çin’in, Uygurları yok etmeye yönelik yürütmüş olduğu nüfus politikası kapsamında iki çocuktan fazla çocuğa sah+ip olan ailelerin diğer çocuklarını kayıt altına almamasıdır.

Konuşmada Doğu Türkistan’da son yıllarda yaşanan ağır hak ihlallerine ve Uygurlara yapılan zulümlere değinildi. Birçok insanın tutuklandığı ve birçoğunun Çin rejiminin zorladığı uygulamalara maruz bırakıldığı aktarıldı. Bunlar arasında kardeş aile projesi, camiye girme konusunda sınırlamalar, camiye giriş kartı yasası, zorunlu kürtaj yasası, Doğu Türkistan topraklarına işçi adı altında Çinli nüfusunun yerleştirilmesi, Uygurları Doğu Türkistan’dan alıp Çinli nüfusun arasına yerleştirme gibi uygulamaların varlığından söz edildi. Bu zulümler karşısında dünyada ve Türkiye’de Çin’e karşı nasıl bir tepki verilebileceği üzerine konuşuldu.

Program soru ve cevapların ardından sona erdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org