Blog

DARBECİ MAHKEME KARARINI VERDİ!

28 Nisan 2014 by in Dünyadan Haberler, Genel

Mısır’da Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Bedii’nin de aralarında olduğu 683 kişi daha idama mahkum edildi, geçen ay idama mahkum edilen 529 kişiden 492’sinin cezası ise müebbet hapse çevrildi.


Mahkemenin ayrıca, aynı davadan yargılanan ve aralarında Müslüman Kardeşler teşkilatının lideri Muhammed Bedii’nin de yer aldığı 683 kişi hakkında idam kararı verildi.

Mahkeme idam kararlarını istişare etmesi amacıyla ülkedeki en yüksek dini otorite olan müftüye gönderdi.0,,17514328_303,00

Mısır kanunlarına göre, idam kararları mahkeme kararının ardından ülkedeki en yüksek dini otorite olan müftüye gidiyor. Müftünün görüşü alındıktan sonra karar tekrar mahkemeye gönderiliyor ve burada sonuca bağlanıyor.

492 müebbet hapis

Mahkeme, geçtiğimiz ay aynı davada yargılanan ve idama mahkum edilen 529 kişiden 492’sinin cezasını ise müebbet hapis cezasına çevirdi. Geriye kalan 37 kişi ise idama mahkum edildi.

Mahkeme salonu dışında bekleyen sanık yakınları karara büyük tepki gösterdi.

Davada sanıklar ‘şiddet olaylarına karışma ve teşvik etme, kişilere ve kamu malına saldırı’ ile suçlanıyor.

Al Jazeera’ya konuşan Müslüman Kardeşler üyelerinin savunma heyetinden Avukat Muhammed Damati, mahkum olan sanıkların temyiz mahkemesine gitme hakkının olduğunu söyledi. Damati’ye göre mahkeme kararları onaylamazsa dava başka bir mahkemede yeniden görülecek. Kararın onaylanması halinde de cumhurbaşkanının idam kararlarını affetme yetkisi bulunuyor.

İdam kararına yoğun tepki

İdam kararları Mısır’daki darbe karşıtları ve Müslüman Kardeşler destekçilerinin yanısıra uluslararası toplumun da büyük tepkisine neden oldu.

Uluslararası Af Örgütü, geçtiğimiz haftalarda Mısır’da 529 İhvan üyesine, şiddete teşvik suçundan verilen idam cezasını kınadı ve kararın “anlamsız” olduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, “şiddete teşvik” suçlamasıyla verilen idam cezalarına “529 sanığın iki gün süren bir davada uluslararası standartlarda yargılanabilmesi mantığa aykırı” diyerek tepki gösterdi.

Mısır’da 3 Temmuz’da gerçekleştirilen askeri darbenin ardından siyasi ve ekonomik istikrarsızlık sürüyor.

Ülkede şiddet Müslüman Kardeşler’in darbe rejimi tarafından “terör örgütü” ilan edilmesinden sonra daha da arttı.

Darbeyle devrilen eski Cumhurbaşkanı Mursi de dört ayrı davadan yargılanıyor.

Kaynak: Al Jazeera

[title]DÜNYADAN HABERLER[/title] [blog3 cat=dunyadan-haberler]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org