Blog

DANİMARKA'DA İSLAM KARŞITI AFİŞE TEPKİ YAĞDI

16 Nisan 2015 by in Dünyadan Haberler, Genel

Danimarka’da yaklaşan genel seçimler öncesinde Muhafazakar Halk Partisi’nin seçim kampanyasında kullandığı İslam karşıtı afiş ülkede tepkiye yol açtı.
Danimarka’daki siyasi partiler henüz tarihi kesinleşmeyen ancak en geç 15 Eylül’de yapılması gereken genel seçimler öncesinde seçim kampanyalarına başladı.
Muhafazakâr Halk Partisi’nin Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Kopenhag ve Aarhus gibi büyük kentlerdeki ilan panoları ve otobüs duraklarına astığı ”Stop Nazi İslam isme” (Nazi İslamcılığını durdur) yazan afiş, hem ülkede yaşayan Müslümanlar hem de partililerin tepkisini çekti.
Müslümanlar sosyal medyada Muhafazakar Halk Partisi’ne ağır eleştiriler yöneltirken, parti içinden de bu söylemin çok gereksiz olduğu ve halk arasında kutuplaşmaya yol açacağı yorumları yapıldı. Partinin resmi Facebook sayfasında konuyla ilgili “Bir daha asla Muhafazakarlar”, ”Bu kadar düşebiliyor olmanızdan dolayı utanmanız gerekir” gibi binlerce yorum yazıldı.
Partinin birçok üyesi de kendi partilerine eleştirilerde bulundu. Muhafazakarların kalesi olarak bilinen Frederiksberg’de belediye meclis üyesi olan Flemming Brank, ”Bu söylem birçok Müslümanı rahatsız edebilir. Bunu düşünmüş olmaları gerekirdi. Bence aşırıya kaçmış bir söylem” diye konuştu.
Frederiksberg belediyesinden bir başka belediye meclis üyesi Pernille Höxbro da ”Ülkeyi birleştirmek yerine dağıtmış oluyoruz. Danimarka’nın ve Danimarka halkının ihtiyaç duyduğu şey bu değil. Ben de bir Muhafazakar Halk Partisi üyesiyim ve partimin herkese hitap etmesi gerektiğini düşünüyorum” yorumunu yaptı.
Muhafazakâr Halk Partisi lideri Sören Pape Poulsen, tepkiler üzerine Danimarka’da çok küçük bir kesim de olsa “Nazi İslamcılar” bulunduğunu iddia etti. Poulsen, “Bunlarla mücadele etmemiz gerekiyor. Nazilerle ortak yönleri çok çünkü onlar da Yahudileri dünyadan silmek istiyorlar. Bence bu afiş yerinde olmuş” diyerek kampanyayı savundu.
Afişi savunanlar arasında partinin eski milletvekili ve yeni dönemde de aday olan Filistin asıllı Naser Khader de yer aldı. Khader, ”Aşırıcılar 1930’lu yıllardaki faşizm ve nazizmden ilham alıyor, yani benzer yanları çok. Bu konuda parti olarak mücadele etmemiz çok normal” diye konuştu.
AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org