Blog

Çay Medeniyeti Programı Devam Ediyor

14 Mart 2018 by in Asya, Faaliyetlerimiz

Endonezyalı öğrencilerimizin iki haftada bir düzenlediği “Çay Medeniyeti” isimli program devam ediyor. Program kapsamında bu hafta 5. ilmi münazarada, İslam Medeniyetinde okçuluk tarihi konuşuldu.


İslam medeniyeti Pers ve Bizans gibi büyük İmparatorluğu fethettikten sonra orada bulunan ilim, sanat ve zanaat gibi değerleri İslami bakış açısıyla sentezlemeye çalışmıştır. Onlardan bir tanesi de askeri teknik olan okçuluk. Okçuluk tekniklerinde Hulefa-i Raşidin, Emeviler, Abbasiler, Selçuklular, Memlükler ve Osmanlı dönemlerinde gelişmeler yaşandı. Bu kadar uzun zamandır İslam geleneğinde içselleşmiş olan okçuluk adeta İslam geleneğin bir parçasını temsil etmiştir. Modern zamanımızda ise okçuluk, askeri amaçtan çok bir spor türü ve geleneksel değeri hatırlamaktan ibarettir. Nitekim günümüzde her ne kadar okçuluk asıl askeri fonksiyonu yitirilmiş olsa da toplum kimliğini oluşturmakta büyük fayda sağlamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org