Blog

Bursa 1. Uluslararası Öğrenci Buluşması

3 Mayıs 2012 by in Genel, Teşkilatlanma

Bursa’da Öğrenim Gören Misafir Öğrenciler, “Uluslararası Öğrenci Buluşması’nda Bir Araya Geldi ve Aynı Şeyi Söylediler: “Biz Bir Milletiz”

İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği, Bursa’da öğrenim görmekte olan misafir öğrencilerin kamuoyu tarafından bilinirliğinin arttırılması, farklı etnik kimliklere sahip misafir öğrencilerin birbirleriyle tanışıp kaynaşmasını temin etmek, kültürlerin kaybolmaya yüz tuttuğu dünyamızda farklı renklerin gelecek kuşaklara aktarılmasına ve muhafazasına küçük de olsa bir katkıda bulunmak ve en önemlisi misafir öğrencilerin böylesi organizasyonların nasıl yapıldığına ve organize edildiğine dair görgü ve tecrübe kazanmasını sağlamak amacıyla 27-28-29 Nisan tarihleri arasında Şehreküstü Meydanında “1. Uluslar arası Öğrenci Buluşması” adıyla 42 ülkenin yöresel, etnik ve kültürel materyallerinin yer aldığı stantlar açıldı. Stantları açılan ülkelerin öğrencileri haricinde Bursa’da TÖMER Bursa Şubesi’nde ve Uludağ Üniversitesi’nin çeşitli fakültelerinde okuyan misafir öğrenciler de festivale katıldılar. Böylece yaklaşık 65 farklı ülke ve bölgeden öğrenci festivalde üç gün boyunca etkinlikte bulundular.

Festival açılışı Iraklı misafir öğrenci Muhammed Adnan’ın Kur’ân-ı Kerîm tilavetiyle yapıldı. Açılışta, ayrıca Ahıskalı, Afganistanlı ve Nijeryalı misafir öğrenciler yöresel danslarını sundular. Bununla birlikte Kerküklü misafir öğrenciler Türkmence ilâhî okudular.

İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ebubekir Armağan açış konuşmasında, İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği’nin “modern kervansaray” olduğunu, bu festivali Bursa’da geleneksel hale getirmek istediklerini, sloganlarının ise “biz bir milletiz” olduğunu ifade etti. Türkiye’de 157 ülkeden 26.200 misafir öğrencinin öğrenim gördüğünü, bu öğrencilerin yaklaşık 11.000’nin devlet bursu aldığını, Bursa’da ise yaklaşık 85 ülke ve bölgeden 1500 öğrenci öğrenim görmekte olduğunu söyleyen Armağan, öğrencilerin birer yabancı değil, misafir olduğunu ifade ederek, Bursa halkının misafirperverliklerine güvendiklerini de sözlerine ekledi.

3 gün süren etkinlikler çerçevesinde mahalli oyunlar, yöresel ve etnik danslar ve müzikler ile çok renkli görüntülere sahne oldu.

Bursa halkının katılımı ise üst düzeydeydi. Bursa’da bu kadar sayıda misafir öğrenci olduğunu bilmediklerini ifade eden katılımcılar, onlarca farklı ülkenin rengini bir arada yaşamanın keyfini çıkardılar.

Etkinlik 29 Nisan Pazar Günü Saat 19.00 itibariyle son buldu.

[nggallery id=128]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org