Blog

Bu Hafta Tacikistan'ı Tanıdık

4 Aralık 2013 by in Eğitim Çalışmaları, Genel, Kuzey Asya

 iç

Her hafta Cumartesi günleri saat 17.00’de tertiplenen İslam Dünyası Konuşmalarında bu hafta Tacikistan Cumhuriyeti konuşuldu.

 Programa konuk olarak Bâb-ı Âlem Mezunlar Birimi Sorumlusu Sharifjon MUKARRAMOV ve Tacikistan gönüllü öğrenci temsilcisi Zarobuddin KALANDAROV katıldı. Programın ilk bölümünde Zarobuddin KALANDAROV  Tacikistan’la ilgili ülke tanıtım mahiyetinde bir sunum takdim etti.

 İkinci bölümünde Taciklerin etnik olarak hangi ırka mensup olmaları ve İslam öncesi tarihi ve Müslüman olma süreci ele alındı. Ayrıca Taciklerin ilk kurmuş oldukları Samani Devleti ve o dönemde yapılan ilmi çalışmalar anlatıldı. 19. Yıl Tacikistan’ın Sovyetler Birliğine ilhak süreci ve o dönemin baskıcı siyaseti ve tüm bu baskıcı siyasetlere karşı Müslümanların dini çalışmaları ele alındı.

Ve son olarak Tacikistan’da ön planda bulunan İslami gruplar ve İslami Kalkınma Partisiyle ilgili bilgi verildi.

[nggallery id=274]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org