Blog

Bu Hafta Söz Bilge Kral’ın Ülkesindeydi

15 Aralık 2012 by in Genel, Sosyal Çalışmalar

Avrupa’nın orta yerinde hüzünlü bir ülke; Bosna. Bulunduğu kıtanın “Kudüsü olarak da adlandırılır. Saraybosna, Mostar, Travnik, Boşnak Kahvesi, Çevapi, Boşnak Böreği. Hepimiz hüzünlü ülkenin bu sembollerini duyma imkânına sahip olmuşuzdur. Hatta birçoğumuz ziyaret etmişizdir bu Bal ve Kan ülkesini.

Bir zamanlar Modern(!) kıta Avrupa’nın “kar beyazı gelinlikli kızıydı Bosna. Stratejik hesaplar yapan eli kanlılar yüzbinlerce Müslüman kanıyla kirlettiler beyaz gelinliğini bu ülkenin. Yüzyıllardır Osmanlı hâkimiyetinde kalan bu ülkede yakın geçmişte büyük acılar yaşandı. Ama yılmadı Bosna Halkı. Bilge Kral Aliya’nın önderliğinde yaşanan bunca acılara rağmen bağımsız bir ülke kurmayı başardılar.

İşte, her hafta bir ülkenin tanıtımının yapıldığı Ülke Tanıtım ve Yemek Günlerinde bu hafta sözü Bilge Kral’ın bu gözü yaşlı ülkesi aldı. Bosna’yı, Aliya’yı, Kahraman Bosna Halkını ve onların destansı varoluş mücadelesini dinledik ve Boşnak Böreğini tatma imkânı bulduk.

Bâb-ı Âlemde gerçekleştirilen programda Bosna’yı, Bosnalı öğrenci kardeşlerimizden dinledik. Ne kadar okusak da Bosna hakkında,  hüzünlü ülkenin tarihini kendi halkından dinlemek başka. Üstelik dinleyen, Etiyopyalı, Filistinli, Bangladeşli, Tacikistanlı. Dünyanın renkleri Bâb-ı Âlem’de gerçekleştirilen programla her hafta bir araya geliyor, bir ülkeyi kendi vatandaşından dinliyor, o ülkeyle özdeşleşmiş bir lezzeti tadıyor. Bizler de, Bab-ı Âlem olarak, “Biz Bir Milletiz” sloganıyla çıktığımız bu yolda, misafir öğrencilerin bir araya gelerek birbirleriyle kaynaşmalarına vesile olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

[nggallery id=186]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org