Blog

Biz Bir Ümmetiz

30 Haziran 2013 by in Genel, Sosyal Çalışmalar

iç

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği olarak her sene 10 öğrencimizi ödüllerin en güzeli  umre ile ödüllendiriyoruz. Bu sene de yine başarılı öğrencilerimizle 10 gün süren bir umre yolculuğu yaptık. İstanbul’dan Cidde’ye, oradan mübarek belde Mekke’ye…Her yıl milyonlarca müslümanı kendine çeken Beytullah’a. Dünyanın en büyük ve en kutlu çekim noktasına…Adeta bütün mevcudatın etrafında döndüğü Kabe’ye..Arafat, Mina , Müzdelife, Hudeybiye, Sevr Dağı, Hira Mağarası ve diğerleri…Günler çabuk geçiyor. Ve ayrılık vakti. İstikamet hicret yurdu Medine-i Münevvere. Peygamberi buyur eden şehir. Bizi de buyur ediyor. Ve Mescid-i Nebi, Ravza-i Mutahhara; yanı başında Cennet’ül Baki. esselamu aleyküm ya Resullallah, esselamu aleyküm ya Ebubekir-i Sıddık, esselamu aleyküm ya Ömer’ül Hattab, esselamu aleyküm ya eshab-ı kiram. Derken ayrılık zamanı geliyor. Hüzün zamanı.

  Yaşadıklarımızı anlatabilmemiz mümkün değil. Her fırsatta söylediğimiz “Biz BİR Milletiz!” sözünün manasını burada daha iyi anlıyoruz. Gördük ki ırkımız, ülkemiz, dilimiz ve rengimiz farklı da olsa Allah’ın huzurunda aynı safta aynı duyguları paylaşan milyonlarca kardeşimiz var. Sonra Peygamber Efendimiz’in (sav) “Arabın Aceme, [Arap olmayana] Acemin Araba üstünlüğü olmadığı gibi, kırmızının karaya, karanın kırmızıya üstünlüğü yoktur. Hiçbir milletin diğerine üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir” buyurduğunu hatırladık ve hep birlikte tekrar ettik: “Biz BİR Milletiz!”
[nggallery id=251]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org