Blog

Bİ DÜNYA ÖĞRENCİ EMİNÖNÜ MEYDANI'NDAYDI

13 Mayıs 2014 by in Faaliyetlerimiz, Genel

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’na bağlı Bâb-ı Âlem, Mihamandar UÖD ve Sefire-i Âlem UÖD’nin düzenlediği 7. Uluslararası Öğrenci Buluşması-İstanbul etkinliği sona erdi. 10-11-12 Mayıs Eminönü Meydanında gerçekleşen program renkli görüntülere sahne oldu.


Halkımızın yoğun ilgisine neden olan program 103 ülkeden gelen misafir öğrencilerin kendi kültürlerini tanıtmasıyla gerçekleşti. Etkinliğin açılışını İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından yapıldı. Programa valinin yanı sıra UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, etkinlikte yer alan ülkelerin konsolosları katıldı. Açılış konuşmaları sırasında ve sonrasında farklı sahne etkinlikleri yapıldı. Endonezya “Saman Dansı” gösterisi, Dikiy Kafkas Dans Grubunun gösterisi, Burundili öğrencilerimizden yerel dans ve başka gösteriler buna örnektir. İlk gün yağan yağmura rağmen katılımcıların ülke tanıtım stantlarına ve sahne etkinliklerine ilgisi yoğundu.

Programın ikinci ve üçüncü günü daha da renkli görüntülere sahne oldu. Etkinliğe gelen misafirler stantları gezerek  ülkeler hakkında bilgi edindiler ve hatıra fotoğrafı çektirdiler. Kendi sırasında misafir öğrenciler kendi yöresel yemekleri ve içeceklerinden ikram ettiler. Çadırlara gelen misafirler Malezya tatlısı olan “Muz Pastası” ve “Jeli”, Suriye kahvesi “Mırra”, Cezayir hurması, Afganistan kuru yemişi ve kahvenin ana vatanından Etiyopya usulü kahvenin tadına bakma şansını buldular.  Sahne gösterilerinde bu defa da Kafkas Dansı gösterisi, Kırgızistanlı öğrencimizin dilinden Manas Destanı,  Yemen yerel dansı, minik Uygur öğrencilerden “Sema Dansı” ve diğer gösteriler katılımcıların ilgisini çekti.

Öte yandan 17 Mayıs saat 19:00’da Abdi İpekçi Spor Salonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile 7. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın finali yapılacak. Final programına ise 10 bin uluslararası öğrencinin katılacağı tahmin ediliyor.

7. Uluslararası Öğrenci Buluşması hakkında misafirlerimizin duygu ve düşüncelerini sizlerle paylaşıyoruz.

 


 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org