Blog

BAHARATLARIYLA VE MAZİSİYLE DÜNYAYA ÜN SALMIŞ BİR ÜLKE: HİNDİSTAN

26 Şubat 2015 by in Genel, Güney Asya, Sosyal Çalışmalar

  Güney Asya’da yer alan Hindistan, Çin’den sonra dünyanın en kalabalık ikinci ülkesidir ve dünyanın en geniş yüz ölçümüne sahip yedinci ülkesidir.


  Geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz ülke tanıtım ve yemek günü programlarımız devam ediyor. Her hafta dünyanın farklı ülkelerinin tarihini, kültürünü, medeniyetini ve geleneksel mutfağını tanıdığımız etkinlikte bu hafta baharatlarıyla ve mazisiyle dünyaya ün salmış olan bir ülke – Hindistan’ı tanıdık. Hindistanlı öğrencilerimizden Beşir ve Şahbaz’ın sunumunda gerçekleşen programa yoğun katılım vardı.
Hindistan, kendi tarihine bütünüyle sahip çıkmış bir ülkedir. O kadar güzel tarihi eserleri bünyesinde barındırır ki görünce hayretler içerisinde kalacağınız kesindir. Ama Hindistan’ın tarihi eserleri ve yapıtları birbirlerinden o kadar uzak ki ya hepsini görmek için geziniz yollarda geçecek ya da birinden birini tercih edeceksiniz.  Bunlardan birkaç tanesi ise Dünya’nın Yeni Yedi Harikasından biri olan, Agra şehrindeki Taç Mahal, palmiye ağaçları ve masmavi deniziyle insanların gözlerini mest eden Goa şehri, tarihi şehir olarak barındırdığı anıtsal yapılarıyla ünlü Delhi şehri gönüllerde yer etmiştir.

  Sunumun bitiminde katılımcılara yöresel usulle hazırlanmış baharatlı Hindistan pilavı  ikram edildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org