Blog

Bâb-ı Âlem ’den Arnavutluk’a Güzel Bir Yolculuk

1 Şubat 2017 by in Eğitim Çalışmaları, Genel

31 Ocak Salı akşamı Bâb-ı Âlem ’den Arnavutluk’a güzel bir yolculuğa çıktık. Balkanlar bölgemizin öğrencilerinden Samet, ülkesini oralara gitmeden yaşattı.


     İstanbul Ticaret Üniversitesi, Medya ve İletişim bölümü öğrencimiz Samet; Arnavutluğun tarihi, kültürü, siyasi yapısı ve yemek çeşitlerini de bizlere anlattı. Yoğun katılımın gerçekleştiği programdan sonra Arnavutluk’un herkesçe bilinen meşhur tatlısı “Trileçe” misafirlerimize ikram edildi.
       Arnavutluk Hakkında

    Arnavutluk, Balkanlar’da yer alan, zengin kültürü, köklü tarihi, farklı mimarisi ilginç bir ülke. Çoğunlukla kültür turizmi sevenlerin tercih ettiği ülkede başkent Tiran kalabalık nüfusu ve hareketliliği ile bütün ilgiyi üzerine topluyor. Tiran’da Tabak Köprüsü, Skanderbeg Meydanı, Hacı Ethem Bey Camii, Justinyen Kalesi, Büyük Park (Parku İ Madh), Kaplan Paşa Türbesi, teleferikle ulaşabileceğiniz Dajti Dağı görülmesi gereken yerlerden bazılarını oluşturuyor. Yine 30 km mesafede yer alan sahil kenti Durres ve tarihi kasaba Kruja da Arnavutluğun tarihi şehirlerinden bazılarıdır. 1000 Pencereli Kent olarak da bilinen Berat ile birlikte güney denizlerinin gizli kalmış sahillerini keşfe çıkabiliyorsunuz. Gjirokaster şehri de Berat gibi Arnavutluk’un UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan tarihi bir yerleşim yeridir. Shkumbin Nehri’nin yanında yer alan Elbasan, Arnavutluk’un Tiran ve Durres’ten sonra en kalabalık ve en önemli üçüncü şehridir. Balkanlar’ın en büyük gölünün ve Taraboş Dağlarının çevrelediği İşkodra da görülesi diğer bir şehirdir. Fakat Arnavutluk’u asıl değerli kılan, ulu dağlara ve uzun kumsallara yalnızca birkaç saatlik uzaklıkta yer alan coğrafyasıdır. Arnavutluk Rivierasının en önemli turistik yerleri Saranda, Vlore ve Ksamil Arnavutluk’un turizm cenneti olarak bilinir.

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org