Blog

Aylık İslam Dünyası Konuşmaları kapsamında bu ay Sri Lanka’yı dinledik.

1 Haziran 2019 by in Asya, Bölgeler, Dünyadan Haberler, Genel, Güney Asya

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneğinin düzenlediği Aylık İslam Dünyası Konuşmaları kapsamında bu ay Sri Lanka’yı dinledik.


Sri Lankalı Hassan Habeeb Mohammad İstanbul Sabahattin Zaim Üniversite öğrencisi Sri Lanka’ya İslamın geliş sürecini ve son günlerde yaşanan güncel durumu bize anlattı
Yirmi bir milyon nüfuslu Sri Lanka’da Budistler, Hindular, Hristiyanlar ve Müslümanlar beraber yaşamaktadır. Tarih boyunca farklı güçler tarafından işgale uğradıktan sonra 4 Şubat 1948 tarihinde bağımsızlığını kazanan Sri Lanka Sosyalist demokrasiye geçti.Toplumun çoğunluğu budist dinine mensupken müslüman ve hristiyanlar azınlığı teşkil eder.Bağımsızlığını aldıktan sonra yaklaşık 30 yıl iç savaş yaşanan Sri Lanka’da 2009 yılında iç savaş son bulur. Ama maalesef 2012 yılında Müslümanlara karşı cinayetler ve zulüm yeniden başlamıştır. Müslümanlara karşı nefret dili giderek arttı ve son olarak 21 nisan 2019 tarihinde paskalya bayramı saldırısı ile beraber Müslümanlara karşı saldırılar çoğaldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org