Blog

Arakanlı Öğrencilerimiz Arakan'daki Zulmü Anlattı

2 Eylül 2017 by in Faaliyetlerimiz, Güney Asya

Arakan’da yaşanan olaylarla ilgili bilgi kirliliğiyle dolu bir ortamda Bâb-ı Âlem olarak düzenlediğimiz programda Arakanlı öğrencilerimiz önemli bilgileri bizimle paylaştılar.


TRT World, Anadolu Ajansı ve Yeni şafak gazetesinin de katıldığı bu programda Türkiye’de okumakta olan Arakanlı öğrencilerimiz güncel bilgileri paylaşarak konuyla ilgili bizi aydınlattı. Programımıza katılan üç Arakanlı öğrencimiz aile ve akrabalarından aldıkları haberleri bize aktardılar. Konuşmalarından önemli birkaç nokta aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

Arakan’da son bir haftada ölenlerin sayısı iki bini geçmiş durumda. Yaşanan olaylar ve insanların acımasızca öldürülmesi sistematik şekilde gerçekleştirmektedir. Asker tarafından yürütülen operasyonlarda planlı bir şekilde günlük yaklaşık olarak yirmi köyün yakıldığını söylenmektedir. Uzun süredir devam eden zulümlerden dolayı bölgede yaşayan beş milyon Müslümanlardan şu anda sadece bir milyon Müslüman nüfusu kalmış durumda.

Arakanlı öğrenciler, Arakandaki katliamın sebeplerinden birisi olarak yer altı kaynaklarını gösterdiler. Arakan’a, dünyadan belli bir yardım ve destek olmadığından dolayı Budistler daha çok cesaret kazanıp daha fazla katliam yapıldığını görmekteyiz. Tüm bu yaşananlarla birlikte Arakanlı Müslümanlar sabırla istikamet edip bölgede çaresizce yaşamaya devam ediyorlar. Arakan’dan kaçmakta olan Müslümanlar için sığınacak bir yer bile yoktur. Bangladeş hükümeti, kendi iç meselelerinden dolayı Arakanlı mültecileri kabul etmiyorlar. Fakat Arakanlılar Bangladeş halkının verdiği destekten memnundurlar. Bangladeş halkı hükümetin istememesine rağmen Arakanlılara destek vermeye devam ediyor.

Yine öğrencilerimizin aktardığına göre sadece Rathedaung kentine bağlı bir köyde dün (30 Ağustos) 900-1000 arasındaki Müslüman öldürüldü. Arakandaki Müslümanlar, yüzyıllardır her türlü işkencelere maruz kaldığı, mallarının gasp edildiği, namuslarına saldırıldığı konusunda yardım çağrısında bulundukları, haykırdıklarına rağmen kimse onlara el uzatıp yardım etmediler. Sadece erzak yardımıyla bu sorun hal olmaz, zulmün bitmesi için genel olarak dünyanın özel olarak ise Müslümanların siyasi baskı ve hatta askeri müdahalesi gerekir.
Arakan’da hâkim olan zalim yapı, Müslümanların aşağılanması ve İslami köklerinden koparılması için nice kanunlar çıkarmıştır. Başörtüsü yasağı, Kuran-ı Kerim harflerinin Burma harfleriyle değiştirilmesi, Budistler ve Müslümanlar arasında evliliğin zorunlu kılınması, eğitimde Budist kültürüne uygun Burma müfredatının uygulanması, Arakan camilerinde mevcut İslami külliyelerle okulların kapatılıp öğrencilere zorunlu Budist eğitimi verilmesi, kurban yasağı getirilmesi, Arapça isimlerin yasak olması bunlardan bazılarıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org