Blog

ABD VE AB'DEN İSRAİL'E BEKLENMEDİK TEPKİ!

31 Ocak 2015 by in Dünyadan Haberler, Genel

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ‘(İsrail) Yerleşimlerin gayrimeşru olduğuna ve iki devletli bir neticeye ulaşılması hedefine zarar verdiğine inanıyoruz’ denildi.
Beyaz Saray, İsrail’in Batı Şeria’da 450 konut inşası kararıyla ilgili olarak, İsrail’in yeni yerleşim faaliyetlerini gayrimeşru gördüklerini ve bunun iki devletli bir neticeye ulaşılması hedefine zarar verdiğine inandıklarını belirtti.
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetinin Batı Şeria’da 450 konutun inşası için ihale kararı almasıyla ilgili bir soruyu da yanıtladı.
Earnest, “(İsrail’in) Yerleşim faaliyetlerine dair pozisyonumuzu daha önce de çeşitli vesilelerle net biçimde ortaya koymuştuk. Yerleşimlerin gayrimeşru olduğuna ve iki devletli bir neticeye ulaşılması hedefine zarar verdiğine inanıyoruz. Bu hayli tartışmalı yerleşim inşası açıklamaları hakkında da derin kaygılara sahibiz. Bunların sahada zarar verici etkileri olacak, Filistinliler ile zaten yüksek düzeydeki gerilimleri daha da kızıştıracak ve İsrail’i uluslararası alanda daha da yalnızlaştıracak” diye konuştu.
ABD’nin, İsrail’in yakın bir müttefiki olarak İsrail’e destek inşası için dünya genelinde diplomatik etkisini kullandığını kaydeden Earnest, “Böyle bir açıklama onların sadece daha da yalnızlaşmasına yarar. Bu tür ihaleler açmak, İsrail’in güvenliğini güçlendirmeye hiçbir katkı sağlamaz, refahını artırmaz ve barış davasını ileriye götürmez, tam tersini yapar” ifadesini kullandı.
Earnest, inşaat kararının seçimlerin hemen öncesinde siyasi nedenlerle alınmış olması ihtimaline yönelik bir soru üzerine de, “Nedenlerinin tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. Ancak şu net ki, bizim görüşümüze göre, bu (karar), İsrail’in uluslararası alanda destek inşa etme ve nihayetinde İsrail’in ulusal güvenliğine en iyi hizmet edeceğine inandığımız iki devletli bir çözümü içeren türden bir barış anlaşmasını sağlama yeteneğine zarar verecek” dedi.
AB’DEN İSRAİL’E “KARARINI GERİ AL” UYARISI
avrupa-birligi
AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin basın ofisinden yapılan açıklamada, “İlan edilen yerleşim ihaleleri uygulanırsa iki devletli çözümün uygulanabilirliğini daha fazla tehlikeye atacaktır. Yerleşimler uluslararası hukukta gayrimeşrudur ve barışa engeldir” uyarısı yapıldı.
Açıklamada, “İsrail bu kararları geri almalıdır ve böylece yerleşimleri genişletmeye son vermelidir. Bu karar zaten çok gergin olan durumu alevlendirme riski taşımaktadır” ifadesi kullanıldı.
AB, taraflara azami özeni göstermeleri ve tansiyonu daha da yükseltecek kararlardan kaçınmaları çağrısında bulundu.
AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org