Blog

AA'DAN ETİYOPYALI ÖĞRENCİLERE 'ULUSLARARASI HABERCİLİK EĞİTİMİ'

14 Aralık 2015 by in Genel, Haber Merkezi

 Orta Asya, Kuzey Afrika ve dünyanın değişik coğrafyalarından gelecek genç yeteneklere habercilik eğitiminin verileceği programın ilki, Etiyopyalı genç gazetecilere yönelik olarak İstanbul’da başladı.


 Anadolu Ajansı’nın (AA) 100. yıl vizyonu çerçevesinde kurulan AA Haber Akademisi’nde Orta Asya, Kuzey Afrika ve dünyanın değişik coğrafyalarından gelecek genç yeteneklere verilecek “Uluslararası Habercilik Eğitimi”nin ilki, Etiyopyalı katılımcılara yönelik olarak İstanbul’da başladı.

 Mercure Hotel’deki açılış töreninde konuşan AA Haber Akademisi Koordinatörü Ümit Sönmez, eğitimlerin faydalı geçmesi temennisinde bulundu.

 Sönmez, bu tür eğitimlerin minimum 60 günde verildiğine dikkati çekerek, “Etiyopyalı arkadaşlar her zaman çok çalışkandır. Ucundan tuttukları işleri en güzel şekilde başarırlar. İnanıyoruz ki bu 9 günlük süreyi en güzel şekilde değerlendireceğiz. Etiyopya, bence daha çok yakışan ismiyle Habeşistan, bizim açımızdan çok önemli bir ülke. Sonuç itibarıyla adil kral Necaşi’nin ülkesi. Başkent Addis Ababa’nın adı da anlamlı, ‘yeni çiçek’ anlamına geliyor. Birkaç kez gitme şansı bulmuştum, çok güzel bir ülke. Açıkçası buralarda farklı anlatılıyor. Afrika denildiğinde kurak, fakir gibi algılanır. Halbuki öyle değildir. Yemyeşil… Pırıl pırıl ve çalışkan insanların olduğu bir ülke Etiyopya. Burada olmanıza çok sevindim” diye konuştu.

 Eğitime katılanlardan Munira Abdelmenan Awel, kadın gazeteci olarak eğitimlerin iyi geçeceğini umut ettiğini belirterek, “Anadolu Ajansı’nın Etiyopya’da ofisi var. Daha önce de gazetecilik yapıyordum. Bu kurstan sonra da mesleğimi yapmaya devam edeceğim” dedi.

Alanında yetkin gazeteciler eğitim verecek

 Etiyopyalı 20 öğrencinin katıldığı eğitimde dersler, başta AA personeli olmak üzere alanında tanınan ve yetkin gazeteciler tarafından verilecek.

Öğrenciler 9 günlük sürede, “Yeni Medya Uygulamaları”, “Haber Yazma Teknikleri”, “Haberde Uluslararası Hukuk Kriterleri”, “Multimedya Uygulamaları”, “Görüntü Çekim ve İşleme Teknikleri”, “Fotoğraf Çekim ve İşleme Teknikleri”, “Uluslararası İlişkiler”, “Uluslararası Enerji Politikaları”, “Uygulamalı Stüdyo Yönetim Teknikleri”, “Radyo-TV Haberciliği”, “Sosyal Medya Stratejileri”, “Uygulamalı Röportaj Teknikleri”, “İnfografik Haberciliği”, “AA’nın Pazarlama Stratejileri”, “Türkiye-Etiyopya İlişkileri” ve “Kamu Diplomasisi” gibi dersler alacak.

 Eğitim sonunda öğrencilere katılım belgesi verilecek.

Muhabir: Sefa Mutlu

Kaynak: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org