Blog

Liseli Gençlere Azerbaycan ve Makendonya Ülkeleri Tanıtıldı

7 Aralık 2016 by in Genel

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği olarak Bağcılar Belediyesi’nin Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında 6 Aralık 2016 tarihinde Edip İplik ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Ülke Tanıtım Günleri adı altında Azerbaycan ve Makedonya ülkelerini tanıttık.


 
Kendi ülkelerini tanıtmak üzere lisenin salonuna giren doktora öğrencilerimiz yoğun ilgi ve alkışla karşılandılar. Ardından da sunumlarını gerçekleştirmek için yerlerini aldılar. Ülke tanıtımlarını Azerbaycan’dan Ziya Valişov ve ardından  Makedonya’dan Ahmet Dervişev isimli öğrencilerimiz gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz,liseli öğrencilere sunum öncesinde derneğimiz hakkında kısa bir bilgi verdiler.
Azerbaycan’ın tarih sahnesine nasıl çıktığını anlatarak sunumuna başlayan Valişov detaylı bir şekilde Azerbaycan’ın tarihi, siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarından bahsetti. Ülkesinin hangi tarihte bağımsız olduğuna değinerek önemli şahsiyetlerinden bahsederek sunumuna açıklık getirdi. Sunumun devamında ise Azerbaycan’ın uluslararası alanda yankı bulan ve hala çözüme kavuşmamış olan Karabağ Sorununa değindi. Sunumunu gerçekleştirdiği sırada ise başta başkent Bakü olmak üzere diğer illerin fotoğraflarını liseli öğrencilere tanıttı.
Azerbaycanlı Valişov öğrencimizin ardından Makedonya’yı tanıtmak üzere konuşmaya başlayan Dervişev sunumuna geçmeden önce liseli öğrencilere Balkanlar ve Makedonya’dan aranızda göçmen olan var mı? diye soru sordu. Göçmen olanlar ellerini kaldırınca Dervişev isimli öğrencimiz bu manzara karşısında duygulandı.
Bu duygulu andan sonra Makedonya’nın ilk tarih sahnesine Büyük İskender’le çıktığını ve Makedonya için İskender çok önemli olduğunu belirten Dervişev her başlangıcın bir sonu olduğu gibi Büyük İskender’den sonra bu topraklar Roma’nın, Bizans’ın ardında Osmanlı’nın hâkimiyetine girdiğini söyledi. Devamında ise Balkanlar ve Makedonya’nın başkenti Üsküp İstanbul’dan 61 yıl önce 1392 yılında fethedildiğini Osmanlı’nın Rumeli’deki en önemli şehirlerinden biri olduğunu bahsetti.
Makedonya liseli öğrencileri aklında daha iyi yer etsin diye Dervişev başkent Üsküp, Manstır, Kalkandelen, Köprülü gibi önemli şehirlerden ayakta kalan Osmanlı eserlerinin resimlerini gösterdi. Bununla birlikte bu eserlerin bugünkü durumlarının nasıl olduğuna da açıklık getirdi. Bunu yaparken de “Üsküp 2014 Projesi”nin tamamen bir Osmanlı izini silme ve Makedon kimlik inşası olduğunu vurguladı. Makedonya’nın Türkiye için çok önemli olduğunu hatta 1991 yılında Türkiye onun bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu belirtti.
Diğer yandan Makedonya’daki Müslüman nüfusun ne kadar olduğunu Türklerin ne durumda olduklarını bahseden Dervişev sunumun sonunda Türkiye’de gerçekleşen “15 Temmuz Hain Darbe Girişim”in ardından Makedonyalı Müslümanlar bile destek mitingleri düzenledikleri anlatıp o fotoğrafları gösterdi. Makedonyalı Müslümanların her zaman Türkiye’nin arkasında olduğunu söyledi.
Azerbaycanlı ve Makedonyalı öğrencilerimiz lisenin salonundan ayrılmadan önce lise öğrencilerin sorularını cevaplayıp Türkiye’nin çok güzel bir ülke olduğunu onun kıymetini bilmelerini gerektiğini söyleyerek hem liseye hem de Bağcılar Belediyesine bu sunumlarını gerçekleşmelerine vesile oldukları için çok teşekkür ettiler.

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org