Blog

861 SENELİK MÜSLÜMAN ÜLKE MALDİVLER

23 Şubat 2014 by in Eğitim Çalışmaları, Genel, Güney Asya

Her hafta cumartesi günleri düzenlenen “İslam Dünyası Konuşmaları” isimli seminerde bu hafta 861 senedir %100 Müslüman nüfusa malik olan ülke Maldivleri tanıdık. İstanbul’da üniversite eğitimi alan Maldivli öğrencimizin  sunumundaki seminerde Maldivlerin genel durumu hakkında detaylı bilgi alındı.
Maldivlere İslam dininin gelmesi hakkında farklı kaynaklar mevcuttur. İbn Battuta ya göre Faslı tüccar olan Abdul Barakat Al Barbari  sayesinde bu coğrafyanın Müslüman olmuştur. Diğer bir kaynakta Yusuf Tebrizi sayesinde İslamın yayıldığı söylenmektedir.
Ülke Portekizlilerin, Hollandalıların  ve İngilizlerin saldırısına uğramış. 1573 de Sultan Mumammed Thakrufani başkente kadar gelerek ülkeyi Portekizlilerden kurtarmıştır.
20 yy sonrasında eğitim konusunda farklılaşma ortaya çıkmıştır. Eğitim almak için bir kısım öğrenciler Müslüman ülkelere akın etmiştir, bir kısmı ise batıya eğitim etmişler. Bunun sonucunda ortaya çıkan farklı düşüncelerden dolayı kutuplaşma meydana gelmiştir.  Daha sonraları ülkede uygulanan demokrasi sisteminin ülkeye faydadan çok zarar verdiği gözlemlenmiştir. Bu sistem mevcut sabit ortama negatif etki ile birlikte beraberinde çatışmalar getirmiştir.
İslam dini ve ülke anayasası ilişkisine bakıldığında anayasanın 2.maddesinde Maldivlerin İslam prensipleri üzerine kurulmuş bağımsız ve demokratik devlet olduğu vurgulanmıştır. 9.maddenin 4.fıkrasında Müslüman olmayanın Maldivler vatandaşı olma hakkı bulunmadığının altını çizmek gerekir. Devlet dini hakkında olan 10.maddede devletin kanunlarının İslam dinine göre çıkartılmış olması gerektiği ve aykırı bir kanun ve ya yasanın kendiliğinden batıl olduğu belirtilmiştir.
 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org