Blog

8. UÖB FİNAL PROGRAMI SİNAN ERDEM'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

20 Mayıs 2015 by in Genel

 8. Uluslararası Öğrenci Buluşması Final Programı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve onbinlerce uluslararası öğrencinin katılımı ile Sinan Erdem Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirildi.


 Sahne performansları ile başlayan programda Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmamhatip Uluslararası Mehteran Grubunun yanı sıra Burundi Davul Ekibi, Endonezya Yöresel Dans Ekibi, Yemen Yöresel Dans ekibi de sahne aldı.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)’nın,Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlediği 8. Uluslararası Öğrenci Buluşmaları programına katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 15.00’da başlayan programa 40 dakika gecikme ile katıldı. Salona AK Parti Milletvekili aday adayı sanatçı Uğur Işılak’ın kendisi için uyarladığı “Dombra” şarkısı eşliğinde salona giren Erdoğan, salonu dolaşarak izleyicilere karanfiller attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerine geçtikten sonra Kazakistan ve Moğolistanlı öğrenciler Dombra’nın orijinal versiyonunu okudular.

160 ülkeden öğrencilerin katıldığı etkinlikte çeşitli dillerde şiirler okundu, sahne performansları sergilendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından sonra sahneye çıkması beklenen Lübnan asıllı İsveçli şarkıcı Maher Zain, Cumhurbaşkanı’nın kendisini dinlemek istemesi üzerine erken sahne aldı. Zain’in ardından sahneye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerden burada kaldıkları süre içerisinde diğer şehirleri gezmelerini istedi. Erdoğan’ın konuşmasının ardından Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonları Başkanı Mehmet Ali Bolat, Erdoğan’a hediye verdi. Bu sırada sahneye gelen Maher Zain ile Erdoğan bir süre sohbet etti. Sohbetin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zain öptü. Zain ise Erdoğan’ı alnında öptü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2002’de 50 ülkeden 10 bin civarında uluslararası öğrenci Türkiye’de eğitim alırken, bu rakamın şu anda 160 ülkeden 80 bin öğrenciye ulaştığını belirterek, “Bunların yaklaşık 15 bini Türkiye burslarıyla, yani hükümetimizin verdiği destekle eğitim hayatlarını devam ettiriyor. İnşallah 2023’te biz Türkiye’deki uluslararası öğrenci sayısını 250 bine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Erdoğan, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen 8. Uluslararası Öğrenci Buluşması’ndaki konuşmasında, Arnavutluk ziyaretini anlattı.

Tiran’da muhteşem bir cami yapıldığını ifade eden Erdoğan, 130 yıl önce namazgah olan binanın yerine daha muhteşeminin inşa edildiğini, iki yıl sonra cuma namazının burada kılınarak açılışının yapılacağını söyledi.

Erdoğan, yıkılan Preze Kalesi’ndeki mescidi de TİKA’nın yeniden inşa ettiğini aktararak, buranın da açılışını yaptığını kaydetti. İnsanların 9 kilometre dağa tırmandığını ve yaklaşık 7 bin 500 kişinin katıldığını ifade eden Erdoğan, görmeye değer bir tablo, duygulu bir an olduğunu belirtti.

Açılışa, İşkodra İmam Hatip Lisesi’nden gençlerin geldiğini, kızların ilahileriyle, şarkılarıyla ve şiirleriyle duygulandırdığını dile getiren Erdoğan, bunları görünce geleceğe yönelik umudun azalmasının mümkün olmadığını vurguladı.

Karşısında dünyanın tüm renklerini, dillerini, kültürlerini, güzelliklerini yansıtan muhteşem bir tablo gördüğüne işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu Afganlı ile Boşnak’ın, Gabonlu ile Gürcü’nün, Somalili ile Tatar’ın, Açeli ile Üsküplünün, Haitili ile Türkistanlının, Hintli ile Pakistanlının kenetlendiği bir dostluk ve kardeşlik resmidir. 12 yıl boyunca bu manzarayı hayata geçirebilmek için çalıştık. 2002’de sadece 50 ülkeden 10 bin civarında uluslararası öğrenci ülkemizde eğitim alırken, bu rakam şu anda 160 ülkeden 80 bin öğrenciye ulaştı. Bunların yaklaşık 15 bini Türkiye burslarıyla, yani hükümetimizin verdiği destekle eğitim hayatlarını devam ettiriyor. Türkiye Diyanet Vakfımız da dünyanın birçok ülkesinden bin 200 öğrenciyi uluslararası imam hatip liselerinde yine burslu okutuyor. İnşallah 2023’te biz Türkiye’deki uluslararası öğrenci sayısını 250 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Sadece orta öğretimde değil aynı zamanda üniversite dahil. Eskiden Türkiye eğitim için yurt dışına öğrenci gönderirken, bugün dünyanın dört bir tarafından öğrencilerin geldiği, eğitim aldığı, birikimlerini paylaştığı bir eğitim üssü haline gelme yolunda ilerliyor.”

– Öğrencilere 4 tavsiye

Erdoğan, cumhurbaşkanı, 40 yılını siyasete veren bir büyük ve 4 çocuk sahibi bir baba olarak öğrencilere birkaç tavsiyede bulunmak istediğini belirterek, ideallerini yitirenlerin benliğini de yitirdiğini söyledi.

Öğrencilerin ideallerine ve hayallerine sımsıkı sahip çıkmasını, bunları aklın, tecrübenin ve kadim değerlerin süzgecinde damıtarak hayata geçirmenin çabası içinde olmasını isteyen Erdoğan, bu toprakların yetiştirdiği büyük bilge ve aynı zamanda evrensel hikmet pınarı olan Yunus Emre’nin mısralarının asırlar öncesinden bugünlere ışık tuttuğunu, yol gösterdiğini kaydetti.

Yunus Emre’nin, “Gelin tanış olalım/İşi kolay tutalım/Sevelim, sevilelim/Dünya kimseye kalmaz” dizelerini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Gençler; sevginin, adaletin, merhametin dilinden daha etkili, daha kalıcı bir dil yoktur. Biz Türkçe konuşuyoruz. Siz Fransızca, İngilizce, Almanca, Arapça, İspanyolca konuşuyorsunuz ama sevginin dili, aşkın dili, merhamet ve adaletin dili birdir. Sizler bizim ve geldiğiniz ülkelerin geleceğisiniz, umudusunuz. Biz geleceğimizi Sağlıklı bir şekilde inşa etmek, donanımlı gençler yetiştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Aynı zamanda bu idealimizi tüm dost ve kardeş ülkelerle de paylaşıyoruz. Sizin buradaki varlığınız, bu irademizin açık ispatıdır. Farklı köken, kültür ve inançlardan geldiğimiz doğrudur. Ama sonuçta hepimiz insanız. Yaradılanı Yaradan’dan ötürü severiz. Sevgili gençler ne arabın beyaza, ne beyazın Araba üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece Allah’a olan yakınlıktır. Bizi birbirimizden uzaklaştıran ırkımız, kültürümüz, dilimiz ve inancımız değildir. Bizi birbirimizden uzaklaştıran, birbirimizden ayıran, birbirimize yabancı kılan ön yargılarımızdır. İnsanı insana dost olmaktan çıkaran, düşman haline getiren, dünyayı insanın başına dar eden işte bu karşılıklı ön yargılar, eksik veya yanlış bilgilenmeden kaynaklanan tutum ve davranışlardır.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org