Blog

Bozdağ: "Türkiye Uluslararası Öğrenciler Bakımından Çekim Merkezi"

18 Mayıs 2013 by in Faaliyetlerimiz, Genel, Haber Merkezi

iç

Bu sene Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nun (UDEF) organizesi ile düzenlenen 6. Uluslararası Öğrenci Buluşması Konya ve Trabzon’da dün yapılan açılışın ardından bugün de ziyaretçilerini bekliyor. Bugün akşama kadar ziyarete açık olacak etkinliklerde ziyaretçiler bir çok ülkenin kültürünü yakından tanıma, o ülkenin insanı ile tanışma imkanına sahip olacak.

Bu zamana kadar sekiz ilde düzenlenen 6. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Konya etabında açılışı Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ yaptı. AA Muhabirine açıklamalarda bulunan Bozdağ Türkiye’nin uluslararası öğrenciler bakımından çekim merkezi haline geldiğini ifade etti. Ayrıca, uluslararası öğrencilerin ülkeleriyle Türkiye arasında gönül köprüsü oluşturma imkanı bulacaklarını da sözlerine ekledi.

Dünyanın başka ülkelerinde, uluslararası öğrencilerden çok fazla para alındığını vurgulayan Bozdağ, “Türkiye’nin aldığı paraya baktığımız zaman, rakamın oldukça düşük olduğunu görüyoruz. Türkiye, burs kapsamında uluslararası öğrenci okutan ülkelerin başında geliyor. Türkiye’nin, uluslararası öğrenciler açısından kendi nam ve hesabına okuyanları da gözeten bir politikayı hayata geçirmesi gerekiyor” diye konuştu.

Konuşmasının ardından 6. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın açılışını yapan Bozdağ, ülkelere ait stantları gezdi.

Trabzon’da düzenlenen “6. Uluslararası Öğrenci Buluşması’na ise Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) öğrenim gören 45 ülkeden 150 öğrenci katıldı. Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği organizasyonunda düzenlenen etkinlik kapsamında, uluslararası öğrenciler Atatürk Alanı’ndaki stantlarda ülkelerine ait yöresel kıyafet ve yiyecekleri halka tanıttı, dans gösterileri sundu.

Karadeniz Uluslararası Genel Sekreteri Yüksel Keleş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, amaçlarının kentte yaşayan misafir öğrencilerin ülkelerinin tanıtımına yer vermek olduğunu belirterek, bu kapsamda buluşmaların Türkiye genelinde 13 ayrı şehirde düzenlendiğini ifade etti.

Etkinlik ile Trabzon’da yaşayan uluslararası öğrencilerin vatandaşlarla daha iyi bir diyaloğa girme imkanı bulduğunu anlatan Keleş, yarın sona erecek buluşma süresince canlı ilahi dinletileri ile çeşitli gösterilerin sunulacağını sözlerine ekledi.

Konya ve Trabzon’dan sonra 6. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın düzenleneceği iller ise şöyle:

Samsun | 25-26 Mayıs | Cumhuriyet Meydanı
Çanakkale | 1-2 Haziran | İskele Meydanı
Kayseri | 1-2 Haziran | Mimar Sinan Parkı

[nggallery id=241]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org