Blog

6. Uluslararası Öğrenci Buluşması Ankara’daydı

20 Nisan 2013 by in Faaliyetlerimiz, Genel, Haber Merkezi

babialemacılışmansetiç

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın açılış programı Gençlik Parkı’nda gerçekleştirildi. Ankara’daki Programa, Saadet Partisi eski Genel Başkanı Recai Kutan, Ak Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç, Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan ve çok sayıda davetli katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Saadet Partisi Eski Genel Başkanı Recai Kutan, İslam ülkeleri ve halkları arasındaki ilişkilerin gelişmesinin sevindirici olduğunu belirterek, bu gelişmelerin, çok kısa zamanda bir İslam birliğine ulaşmasını temenni ettiğini dile getirdi.

Kutan, “Bir ülkenin gücünün, sahip olduğu topta, tüfekte, tankta ve uçakta olmadığını ifade eden Kutan, “O ülkenin, bu arada da İslam ümmetinin en büyük gücü, cihat ruhuyla yetişmiş, hakikaten inançlı, milli, manevi ve ahlaki değerlere sahip, çok sayıda genç evladımıza sahip olmaktır” dedi.

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç ise yabancı öğrencilerin, ülkeleri ile Türkiye arasında bir köprü olacağını ve kardeşlik bağlarının daha da güçleneceğini belirtti. Türkiye’de öğrenim gören yabancı öğrencilerin bir kaç sene öncesine kadar fakirlik bursu denilen burslarla yetindiğini anımsatan Başkan Yurtnaç, ama son iki yılda bu bursların yüzde yüz artırıldığını vurguladı.

Başkan Yurtnaç, “Amacımız, Türkiye’yi bölgesinde bir eğitim merkezi ve üssü haline getirebilmek. Türkiye’nin mevcut 177 üniversitesinde şu anda 32 bin öğrenci okuyor. Bu öğrencilerin 12 binine burs veriyoruz. Bunu önümüzdeki yıllarda daha da artıracağız. Hükümetimizin bu konuda verdiği destek takdire şayandır” dedi.

Konuşmaların ardından, Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı gösteri sundu.

81 farklı ülkeden öğrencilerin kurdukları stantlar ise Recai Kutan, Kemal Yurtnaç, Cemal Yılmaz Demir ve beraberindekiler tarafından kurdele kesilerek açıldı.

Açılışı 13-15 Nisan tarihinde İstanbul’da yapılan etkinlik 13 farklı şehirde 20 gün sürecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org