Blog

3. Uluslararası Öğrencilik Sempozyumu Gerçekleştirildi

27 Ekim 2017 by in Faaliyetlerimiz, Genel

UDEF (Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu) 21-22 Ekim tarihlerinde Necmettin Erbakan Üniversitesiyle birlikte 3. Uluslararası Öğrencilik Sempozyumunu kültürlerin beşiği Konya’da gerçekleştirdi.


Türkiye dahil 20 farklı ülkeden alanında yetkin 68 araştırmacı, akademisyen ve sahada çalışan uzmanlar tarafından sunulan bildiriler, katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Bu seneki ana teması Uluslararası Öğrencilik- Beklentiler, So

runlar ve Stratejiler olan sempozyumda ağırlıklı olarak şu alt başlıklar müzakere edildi:

 1. Uluslararası Öğrenciler ve Algı,
 2. Uluslararası Öğrencilerin Eğitim Süreci,
 3. Uluslararası Öğrencilik ve Altyapı- Mevcut Durum, Sorunlar, Perspektifler,
 4. Uluslararası Öğrencilik Politikası- Geçmiş, Bugün ve Gelecek
 5. Bir Sermaye Olarak Uluslararası Öğrenciler
 6. Göçler ve Uluslararası Öğrencilik

UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat ve Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker’in ev sahipliğini yaptığı Sempozyumun açılış programına Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek,  AK Parti Konya Milletvekilleri Hacı Ahmet Özdemir ve Hüsnüye Erdoğan, üst düzey bürokratlar, akademi camiasından öğretim üyeleri ve uluslararası öğrenciler katıldı.

Ana konuşmacı olarak Çad eski Büyükelçisi, Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kavas’ın teşrif ettiği Sempozyumun ilk gününde Türkiye’de Uluslararası Öğrencilerle ilgili STK ve resmi kurum yetkililerinin katıldığı bir panel gerçekleştirildi. Oturum başkanlığını İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Selman Duran’ın yaptığı panelde YTB’den Serhat Acar, MEB’den Mustafa Yıldız, Göç İdaresinden Ahmet Babaoğlu, UDEF’ten Ebubekir Armağan, TDV’den Veysi Kaya kurumları adına birer tebliğ sundular.

Türkiye dahil 20 farklı ülkeden 68 araştırmacı, akademisyen ve sahada çalışan uzmanlar tarafından iki gün boyunca gerçekleştirilen 10 oturumda İngilizce ve Türkçe 40 bildiri sunuldu . Türkiye’nin haricinde Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bangladeş, Bosna Hersek, Cezayir, Cibuti, Endonezya, Etiyopya, Filistin, İran, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Malezya, Nijer, Özbekistan ve Pakistan’dan akademisyenlerin sunumları içinde Türkiye mezunu uluslararası akademisyenlerin de yoğun katılımı dikkat çekti.

Tertip edilen kapanış programında UDEF adına Sempozyum Yürütme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Selman Duran ve Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi adına Doç. Dr. Zekeriya Mızrak’ın değerlendirme konuşmalarıyla sempozyum tamamlanmış oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org