Blog

2018 Sertifika Programı Afrika Okulu Devam Ediyor

12 Mart 2018 by in Afrika, Faaliyetlerimiz

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği ile Afrika Araştırmacıları Derneği tarafından Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi desteğiyle organize edilen “Afrika Okulu” programı devam ediyor.


Program 3 Şubat Cumartesi günü açılış programı ile başlamıştı. Açılış programının ardından başlayıp 6 haftadır devam eden dersler 24 Mart Cumartesi günü son ders akabinde yapılacak sınavla sona erecek. 31 Mart Cumartesi günü organize edeceğimiz Kapanış ve Sertifika Programında ise sınavda başarılı olan öğrencilere sertifikaları takdim edilecek.

Ülkemizde ve dünyanın büyük bir kısmında Afrika ile ilgili çok farklı imajlar oluşmaktadır. Bu imajların büyük bir kısmı olumsuz ve yanlıştır.  Biz bu projemizde Afrika’nın tarihi, kültürü ve geleceğine yön verecek potansiyelini incelemek ve farkındalık oluşturup Afrika üzerine çalışacak uzmanlık düzeyinde öğrenciler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu maksatla Afrika Okulu’nda şimdiye kadar;

Prof. Dr. Ahmet KAVAS, Yrd. Doç. Dr. Abdullah Erdem TAŞ, Dr. Mükerrem MİFTAH, Mouhamed GUEYE, Mayada KAMAL ELDEEN, Arş. Gör. İsa GÖKGEDİK, Yrd. Doç. Dr. Muhammed TANDOĞAN, Murat ERATA, Serhat ORAKÇI, Dr. Hüsamettin ASLAN, Hasan AYDIN, Babak SHAHED, Tuğrul Oğuzhan YILMAZ hocalarımız “Tarih Boyunca Üç Kıtanın Kıskacındaki Coğrafya: Afrika”, “Geçmişten Günümüze Afrika’da Müslüman Hanedanlar”, “Afrika’da Sömürgeciliğin Öncesi ve Sonrası: Afrika Boynuzu’nda Tarih, Din, Kalkınma ve Kimlik Politikaları”, “Batı Afrika Kimliğini Şekillendiren İki Merkez: Futa Toro ve Futa Calon”, “Sudan ve Çevresinde Kurulan Hanedan Devletleri”, “Çad Gölü Havzasında Kadim Bir Sultanlık: Kânim-Bornu”, “Afrika’nın Sömürgeleştirilmesi: Araç ve Metotlar”, “Sahraaltı Afrika’da Enerji ve Enerji Politikaları”, ” Sömürgeciliğe Bağlı Yoksulluk”, “Brezilya’nın ‘Yükselen Kıta’daki Stratejileri: Olanaklar, Potansiyeller, Fırsatlar”, “Çin ve ABD’nin Afrika Üzerindeki Küresel Rekabeti”, “Afrika Ülkelerinin Millî Güvenliği ve İran Merkezli STK’lar”, “Tarihin Türkiye’ye Emaneti: Afro-Türkler ve Kültür Diplomasisine Katkıları” konu başlıklarında sunumlar gerçekleştirildi.

Tüm konuşmacı ve dinleyicilere programa ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ederiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org