Blog

1HAFTADA DEVR-İ BALKAN

26 Nisan 2016 by in Genel, Kurumsal

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği olarak ülkemizde eğitim gören Balkan bölgesinden gelen uluslararası öğrencilerin memleketlerini yakından tanımak, burada faaliyet gösteren kamu ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etmek ve mezun olup ülkesine dönen öğrencilerimizle buluşmak amacıyla “Balkanlar Ziyareti” programı düzenledik.


18 – 25 Nisan 2016 tarihleri arasında organize edilen etkinlikte dört ülke ziyaret edildi. Bu çerçevede ilk olarak Makedonya’nın başkenti Yahya Kemal’in memleketi Üsküp’e geldik. Pazartesi, gün boyunca devam eden programda TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, Ensar Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Köprü Kültür Sanat ve Eğitim Derneği, Vizyon-M Üsküp Şubesi, Merhamet Dernekleri ziyaret edildi. İlk olarak Yunus Emre Enstitüsünde bulunduk. Yunus Emre Enstitü müdürü Mehmet Samsakçı bey ile kurumun faaliyetleri hakkında bilgi alıp kurumumuz ve faaliyetlerimiz ilgili paylaşımında bulunduk. Ardından Tiran Tika müdürü Teoman Tiryaki ile görüştük. Kendilerinden kurumun faaliyetleri hakkında bilgi alıp kurumumuz ve faaliyetlerimizi anlattık.

Öğleden sonra Ensar Derneği başkanı Süleyman Baki beyi ziyaret ettik. Kendilerinden kurumları ile ilgili bilgiler aldık ve faaliyetlerimiz bahsettik. Kendilerine programımıza verdikleri desteklerden dolayı teşekkür edip plaket takdim ettik.

Günün sonunda Türkiye’den mezun olmuş öğrencilerle buluşma gerçekleştirildi.

Programımızın 2. günü kurum ve tarihi mekânların ziyaretleri ile devam etti. Tetova (Kalkandelen) şehrinde Vizyon-M Derneğinin Genel Merkezini ve Merhamet Derneğinin yeni öğrenci yurdunu ziyaret ettik. Vizyon-M Yönetim Kurulu Başkanı Ramadan Aliti kurumunun faaliyetleri hakkında ekibimize detaylı sunum yaptı. Akabinde derneğimizin faaliyetlerinden bahsettik. Ortak yapılabilecek çalışmalar üzerine fikir alışverişinde bulunduk. Ardından şehirde bulunan Osmanlı mirası Harabati Baba Tekke’sini ziyaret ettik. Buranın bakımını üstlenen Cumali abimiz bu tekkenin tarihini ekibimize anlattı.  Akabinde iki kız kardeşin yaptırdığı Alaca Camii’ni gezdik.

Balkan Ziyareti etkinliğimizin 3. gününde Arnavutluk’taydık. Başkent Tiran’da bulunan Alsar Vakfı genel merkezini ziyaret ettik. Ekibimizi vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Mehdi Gurra ağırladı. Arnavutluk’ta yapılan insani yardım ve eğitim çalışmaları hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunan Mehdi bey, bu faaliyetlerin önemini vurguladı.  Elsan bey ise derneğimiz ve uluslararası öğrenci çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptı. Mehdi Bey’e verdikleri desteklerden dolayı teşekkür plaketi takdim ettik. Mehdi Bey de derneğimize hediye takdim ettiler. Ziyaret sonrasında Tiran’da yaşayan mezunlarımız ile akşam yemeğinde buluştuk.

Perşembe günü Tiran’da bulunan Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret ettik. Enstitü Müdürü Salih Gültekin Arnavutluk’ta yapılan sosyal ve kültürel faaliyetler hakkında bizlere bilgi verdi. Dernek çalışmalarımızı yakından takip eden Gültekin faaliyetlerimizde başarılar diledi. Ardından TİKA Arnavutluk Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin’i ziyarette bulunduk. Tika’nın ilk yurtdışı bürosunun Arnavutluk’ta açıldığını öğrendik. Kurumun bu zamana kadar yaptığı destek çalışmaları hakkında ekibimize sunum yapıldı.
Ziyaretimizin bir sonraki durağı Ardhmeria Kültür Derneği genel merkezi oldu. Ekibimizi dernek Başkanı Tahir Zenel Hasani karşıladı. 2001 senesinde kurulan derneğin faaliyetleri hakkında detaylı sunum gerçekleştirdi. Ardından derneğimizin faaliyetleri ve 12 yıldır yapılan uluslararası öğrenci çalışmaları hakkında bilgi verdik. Kurumsal ziyaretlerin sonrasında Kruje (Akçakale) şehrinde bulunan Tarihi Kruje müzesini gezdik. Müze müdürü Mehdi Hafızi bulunduğumuz ilin tarihi ve burada gerçekleştirilen savaşlar hakkında bize bilgi verdi.

Arnavutluğun ardından Karadağ’a hareket ettik. Ulcinj Müftüsü Ali Bardhi’yi ziyaret ettik. Müftülüğün faaliyetleri hakkında bilgi aldık. Karadağ’da 120’ye yakın camii bulunduğunu öğrendik. Daha sonra derneğimizin faaliyetleri hakkında bilgilendirme yaptık. Aynı zamanda derneğimizin mezunlarından olan Ali Bardhi Balkan Bölge Masası sorumlumuza müftülüğün faaliyetlerini içeren katalog hediye etti. Kendisine plaket takdim ettik.

Balkan Ziyaretleri programımızın son durağı Kosova oldu. Cumartesi sabah Kosova’ya bağlı Mamuşa’da Gönüleli Derneği ve Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF)’in organize ettiği Uluslararası Öğrenci Buluşmasına katıldık. Akabinde Prizren’de Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un iştirakleriyle Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’nun açılışında bulunduk. Günün akşamında Yetim Kulesi’nde bulunduk. 24 Nisan Pazar günü sabahı 20 kişiyle Mamuşa’da mezun buluşması gerçekleştirildi. Program sonunda Balkanlar Bölge Masası temsilcimiz Mamuşa Gönül Eli Derneği Genel Sekreteri Haşim Morina’ya teşekkür plaketi takdiminde bulundu. Ardından ekibimiz Makedonya’ya geçti. Üsküp’te yapılan Makedon kimliği oluşturma ve buna bağlı inşa faaliyetlerini yerinde inceleme imkanı bulduk. Ve programı nihayete erdirdik.

Kurumsal programlar ve mezun buluşmaları haricinde her ülkenin tarihi ve kültürel mirasını yerinde görmek ve incelemek maksadıyla Üsküp, Tetova, Ohrid, Struga, Tiran, Berat, İşkodra, Ulcinj, Kotor, Prizren ve Priştine kentlerine ziyaretler gerçekleştirdik.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org