Blog

YİĞİTLER ÜLKESİ – ÇEÇENİSTAN

20 Nisan 2015 by in Genel, Kafkas, Sosyal Çalışmalar

 17 Nisan Cumartesi dernek merkezimizde düzenlenen program İstanbul’da yüksek lisans eğitimi alan Muhammed kardeşimizin sunumunda gerçekleşti.


 Ülkesinin tarihi, coğrafi, iktisadi ve kültürel durumunu özetleyen Muhammed katılımcılara detaylı bilgi aktardı.

 Çeçen Cumhuriyeti, yaygın olarak bilinen şekliyle Çeçenistan, Rusya’nın çeçenifederal yapılanmalarından (Rusya’nın cumhuriyetleri) biridir. Doğu Avrupa’nın en güney kısmındaki Kuzey Kafkasya’da bulunur veHazar Denizi’nin 100 kilometre dahilindedir. Cumhuriyetin başkenti Grozni şehridir. 2010 Nüfus Sayımı’na göre; büyük çoğunluğu Çeçen ve belirgin bir Rus azınlığa sahip 1.268.989 kişilik nüfusu vardır. Çeçenler Kuzey-Doğu Kafkasya halklarındandır. Kendilerine Nokhçi, Nokhço, Nakhço yaygın olarak Nokhçuoy (Nohçoy) derler, Nakhço “halktan olan kimse” anlamına gelir. Kuzeybatısında Rusya Federasyonu’na bağlı Stavropol Kray, doğusunda ve güneyinde Dağıstan ile Gürcistan, batısında İnguşya ve Kuzey Osetya yer alır. Çeçenya’nın güneyi tamamen dağlıktır.

 Sunumun hemen ardından öğrencilerimiz katılımcılara yöresel yemekleri olan “Çepalgalş” ve “Hingalş” ikram ettiler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org